Snažne, nedvosmislene i istinite poruke dolaze iz Beograda: “Ne može Srbija nakon genocida da dobije pola Bosne i Hercegovine!”

Sonja Biserko, osnivačica i predsjednica Helsinškog komiteta Srbije gostujući u Otvorenom studiju urednice i voditeljice Jasenke Tica Isović na Radiju Federacije BiH kazala kako je dobro što su se dokumenti non paper pojavili, jer su skrenuli pažnju na trendove koji su ispod površine i na grupe pojedine na Balkanu i u Evropi koje intenzivno rade na tome.

„Mislim da je vrlo važno da se javnost uzbuni i da se na jedan dijaloški način raspravlja o tome i donesu zaključci o tome koliko je to razorno i koliko bi to dovelo do tektonskih poremećaja ne samo u regionu nego i šire. Jer sigurno bi imalo uticaj i na samu EU.“

O ovim temama treba razgovarati svaki dan, sve dok se ne dođe do nekih zaključaka koji bi upućivali na integraciju regiona- kazala je Biserko.

„Znam da je Srbija od početka radila na podjeli Kosova i da su plaćene vrlo istaknute ličnosti u Evropi i Americi koje su radile i skoro uspjele u tome, ali je Njemačka u tom trenutku bila isključivo protiv bilo kakve promjene granica na Balkanu i evo to se i sad na neki način utišalo nakon Bidenove pobjede, jer njegov prethodnik Trump je takvim stvarima davao prostor pa su ovi iz Beograda čak stigli i do njegovog savjetnika za sigurnost pa je to izgledalo kao već gotova stvar. Zato je Beograd bio jako razočaran porazom Trumpa.“

Nadamo se da će do konkretnih poteza od strane trenutne američke administracije doći i za to ovaj korak kojeg smo uputili i SAD-u i EU i NATO vladama je zapravo i proizvod tih neaktivnosti u ovakvim situacijama- kazala je Biserko.Pojedinci koji izlaze u javnost sa ovom pričom o prekrajanju granica poput Timothyja Lessa nisu sami i oni prosto djeluju u ime određenih grupa.

„Možda ne možemo sa sigurnošću reći ko stoji iza non papera i ovakvih ideja, ali možemo sa sigurnošću tvrditi ko ima interes za tako nešto, a Beograd sigurno ima s obzirom na to da stalno radi na podjeli Kosova i BiH. Vidjeli ste prije neki dan je ministar Vulin je rekao da srpski svet rešava nacionalno srpsko pitanje i to je nešto na čemu se intenzivno radi ne samo u BiH preko Dodika nego i u Crnoj Gori preko ove nove Vlade i tog novog bloka koji uporno radi na ugrožavanju crnogorskog suvereniteta i mijenjanju identiteta. U svim pravcima se djeluje vrlo intenzivno i vrlo intenzivno“.

Ukoliko bi se krenulo s tim podjelama nema razloga da se i Albanija u to ne uključi. Ali to onda znači da u tom procesu nestaju četiri zemlje kao što su Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, ali i Kosovo. A onda bi se tu sigurno uključili i Bugari i Grci i Mađari koji imaju jednu kompenzovanu teritoriju na sjeveru Vojvodine.

„To je prosto nedopustivo da EU toliko je bila inertna da nije sistematski sprječavala takve tendencije zato što to ide protiv svih evropskih vrijednosti. Mada i u EU sada imate sukob dva koncepta, taj liberalni na kojem je Evropa sazdana i autoritarni koji se ušunjao i u EU kroz države koje se nisu uspjele iznijeti sa demokratskim principima“- kazala je Biserko.

MIRNI RAZLAZ NIJE MOGUĆ

Mirni razlaz nije moguć. Ako ćemo o razlazu onda je to novi rat- kazala je Biserko.

„Takav scenario ne odgovara ni Evropi ni SAD-u prema tome Balkan je prema onome što smo do sad mogli vidjeti spao u interesnu sferu EU. To što je ona spora i što je njena metodologija uključivanje Balkana u okrilje EU neefiskana, to je u ovim turbulentnim vremenima. Da su neke normalne okolnosti ta sporost bi bila normalna. To uspostavljanje pravnog okvira koje nama na Balkanu predstavlja najveći problem. Da se upristojimo.“

Očekujemo da vidimo kako će SAD uspostaviti okvir na Balkanu zajedno sa EU gdje niko više nikad neće ni pomisliti na promjene granica. Ali stvari u mnogome ovise i o nama u regionu.

„Mađarska, Poljska primjerice u EU imaju interes da rade u korist tih opasnih nacionalističkih retorika na Balkanu. Znate i sami koliko je blizak beogradski režim sa mađarskim tako da te snage postoje i unutar same EU i rekla sam da ta struje usporava sve procese na Balkanu, ali vrlo važno će biti kako će se Njemačka izvući iz svoje političke situacije nakon odlaska Merkelove i izbora koji predstoje. Njemačka je glavni faktor EU za Balkan, ali do teških scenarija za na Balkanu neće doći, sigurno.“

VRLO JE VAŽNO DA SE REGION AKTIVIRA I ODUPRE NACIONALISTIČKIM TEŽNJAMA

Ako je EU u krizi vrijednosti onda je to loša vijest za EU prevashodno, a onda i za Balkan- kazala je Biserko.

„Ali u jednom trenutku svi veliki projekti moraju da se redefiniraju da bi djelovali kao važan faktor na svjetskoj sceni.“

Igra o nezavisnosti Republike Srpske počela je nakon osamostaljenja Kosova kada je Srbija počela da traži kompenzaciju za taj gubitak- poručila je.

„Ali sve te politike su poražene“- kazala je Biserko. „BiH je odavno, odmah trebala biti primljena u EU pod nekim specijalnim aranžmanom da bi se spriječilo sve ovo što je sad izazvao non paper i non paperi. To bi bila isplata duga Evrope za izostanak pravovremene reakcije devedesetih. Nakon genocida ne možemo govoriti i slušati kako jedna strana ima pretenzije na podjelu i to nakon svega što je uradila i nakon svih presuda međunarodnih sudova. Ne može ta strana nakon svega toga očekivati da dobije pola Bosne.“

Građani Blakana moraju da se aktiviraju i da jasno na djelu pokažu da ne žele podjele, prekrajanja i ratove. A niti mirne disolucije.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.