Član Predsjedništva BiH Željko Komšić za Patriju govori o utiscima sa samita Brdo – Brioni i evropskoj budućnosti BiH. Prije i nakon samita bila je vidljiva nervoza HDZ-a i SNSD-a koju se pokazala opravdanom i tokom susreta članova Predsjedništva BiH sa hrvatskim predsjednikom Zoranom Milanovićem. Reforme koje traži Evropa ne odgovaraju SNSD- u i HDZ- u.
Patria: Sa samita Brdo Brioni je poslana poruka da Balkan treba što prije integrisati u EU, koliko je ta poruka snažna da potakne Brisel na brže djelovanje?
Komšić: Nadam se da jeste snažna, samo iskreno ne znam da li je dovoljno snažna. Mi jesmo potpisali zajedničku deklaraciju, i generalno se složili oko toga, ali pitanje je da li se svi toga držimo. Na samitu sam pokušavao zadržati fokus na prioritetima iz Mišljenja Evropske komisije za koje smatram da ih moramo ispuniti ako želimo u EU, a vidjeli ste da je Dodik poručio da je on protiv ispunjavanja 14 prioriteta. On se načelno zalaže za EU put a suštinski je protiv toga, zato sad i izlazi s pričom protiv ispunjavanja prioriteta. Dakle nismo svi isti, i ne šaljemo iste poruke. Mislim da to počinju uviđati i u Briselu.
Kako nakon ovog samita vidite poziciju BiH?
Komšić: Pozicija je onakva kakva je i bila, s tom razlikom da smo uspjeli otkloniti sumnje u to da će se na samitu govoriti o unutarnjem uređenju BiH i opstojnosti BiH.
Bosna i Hercegovina je neupitna. Pozicija Bosne i Hercegovine je jasna, a to je orijentacija prije svega na članstvo u NATO-u i Evropskoj uniji. Reforme na NATO putu idu bržim tempom, zato i jesmo bliži NATO nego EU gdje reforme idu sporijim tempom, isključivo i zahvaljujući onima koji blokiraju taj proces. Znamo o kome se radi. Politika SNSD-a i HDZ-a otvoreno istupa protiv ispunjavanja prioriteta iz Mišljenja EK. Međutim, ni takva politika neće vječno potrajati. Za to će na kraju snositi posljedice.
Imali ste susret sa predsjednikom Hrvatske Milanovićem, je li bilo prigovora da niste legitiman predstavnik Hrvata i kako tumačite činjenicu da je čak i Milanović ostao nijem na pokušaj otvaranja priče o Izbornom zakonu?
Imali smo sastanak, nije bilo govora o tome. Dodik je pokušavao da otvara tu i slične teme, niko mu ništa nije odreagovao na to, pa ni Milanović, tako da se obrukao jer je želio ponovo da izvede neku predstavu za javnost. Milanović je posao obavljao onako kako ga obavljaju diplomate.
Kako komentarišete izjavu Milanovića da njegov razgovor s tri člana Predsjedništva mnogi u EU ne bi mogli shvatiti, da li to znači da Predsjedništvo nije imalo zajednički jedinstven nastup?
Komšić: Svi smo potpisali zajedničku deklaraciju tako da je na kraju ipak bilo jedinstvenog nastupa. Milanović tu više misli na političke razlike među nama članovima Predsjedništva. Kako i ne bi mislio kada smo Džaferović i ja za ispunjavanje 14 prioriteta iz Mišljenja EK a Dodik protiv toga.
Nakon samita sve su glasnije poruke iz RS i od HDZ da EU odustane od 14 prioriteta, zašto se to dešava?
Komšić: Čim je objavljeno Mišljenje Evropske komisije, dakle sada već prije dvije godine, odmah sam kazao da ono nikako ne ide naruku HDZ-ovim zahtjevima pa ni SNSD-u, jer oni ne prihvataju evropske standarde i u ispunjavanju prioriteta vide put Bosne i Hercegovine ka građanskom uređenju. Sada konačno padaju maske, oni otvoreno istupaju protiv EU i Mišljenja EK, što je za mene bilo potpuno očekivano. Međunarodna zajednica, prije svega članice EU, ukoliko zaista žele pomoći Bosni i Hercegovini na putu ka EU, morati će da posegnu za sankcijama prema onima koji se protive realizaciji prioriteta iz Mišljenja EK, kao što su to SAD uradile s Dodikom. Oni će sigurno nastaviti sa blokadama jer nastoje da zadrže postojeći etničko – konstitutivno uređenje države koje jedino njima odgovara, iako ne postoji nigdje u normalnom i demokratskom svijetu.