Poruke iz Beograda bez imalo pardona i tendecioznosti: “Srbija ide mimo svijeta, nespojiva je s Evropom”

Latinka Perović objašnjava geopolitičku tačku u kojoj se nalazi Srbija ali i region.

Dok god Srbija bude zarobljena velikodržavnim projektom i dok bude gajila namjeru da sve Srbe stacionira u jednu državu, kao što je to bila namjera u ratovima 90-ih godina, ona je kao država neuskladiva sa Evropom i evropskim vrijednostima, riječi su ovo kojima je u intervjuu za N1 televiziju vanjskopolitičke strategije Srbije opisala historičarka i politologinja Latinka Perović.

Nekadašnja političarka osvrnula se na angažiranost vladajuće elite u Srbiji u namjeri kreiranja “dominantne pozicije” prema Bosni i Hercegovini, naglasivši da je to rezultat pretenzija ka izdvajanju onog što smatra da njoj u toj zemlji pripada.

“Angažovanost Srbije je velika (prema BiH) sa pretenzijama da dominira, a mislim da je i Hrvatska zainteresovana za dio hrvatskog korpusa u BiH. Smatram to normalnim susjedskim odnosima, kao što se brinete o svojim sunarodnicima u drugim državama, tako razumijem da su Srbija i Hrvatska zainteresovana za Bosnu. Ali ja sam blizu onom stanovištu, kako se u ratu govorilo, da je BiH i srpska i hrvatska i muslimanska, i da su to tri naroda koja unutar Bosne moraju da pronađu sporazum”, rekla je Perović, dodavši da se u državama proizišlim iz Jugoslavije događaju vrlo važna kretanja u kojima mogu riječ da vode i nove generacije.

Smatra da se u svim ovim nezavisnim državama proizišlim iz Jugoslavije događaju vrlo važna kretanja, koja smatra da su i generacijska jer dolaze od mladih ljudi.

“Jako vjerujem u tu unutrašnju mobilizaciju energija i ljudskih rezervi, to je za mene put evropeizacije svih tih zemalja. Vrlo je značajno da je Evropska unija otvorila vrata svim tim zemljama, da je dala mjerila i ogromna sredstva, ali ja bih ipak rekla da je težište na ljudima koji žive u tim zemljama, i da oni moraju da nađu način da pronađu mogućnost života da ostanu tu, a ne da iseljavaju”, poručila je Perović.

Dok god Srbija bude zarobljena veliodržavnim projektom i dok bude imala pretenziju da sve Srbe stavi u jednu državu, kao što je to htjela u ratovima 90-ih godina, ona je inkompatibilna sa Evropom i Evropskom unijom, smatra Perović, te dodaje:

“To je taj projekat neprestanog širenja: Srbija je svuda gdje žive Srbi. Srpstvo je povezano sa pravoslavljem. I u tom smislu su te granice vrlo ambivalentne i neodređene – s jedne strane one dekoncentrišu Srbiju na njen unutrašnji razvoj, a u isto vrijeme druge zastrašuju. I to je glavni razlog nepoverenja”, objašnjava u razgovoru Perović, koja je glasila i za vrijeme Jugolsavije kritičarkom vlasti, što je nastavila i nakon 90-ih godina, posebno se pasionirano baveći kritikom nacionalizma u Srbiji.

Ona dodaje kako je čitava politika od 90-ih godina na vezi sa koncepcijom države koja obuhvata sve Srbe, a tu se – kako primjećuje – udružuje i vjerski element.

“U Srbiji imate jednu stranku koja dominira, koja drži institucije i neizbježno imamo situaciju da se to završi u ličnoj diktaturi, autokratskom režimu u kome o svemu odlučuje jedna partija i jedan čovjek. To je ključno pitanje Srbije danas”, dodaje, prenosi N1.

Kad je riječ počinjenom zločinu genocida u Srebrenici, Perović podsjeća na jedinstvo cijeloga svijeta u kvalifikaciji zločina iz jula 1995. godine, ali i na odnos Srbije:

“Imate dva međunarodna suda koja su donijela presude. Imate međunarodnu demokratsku javnost koja to osuđuje kao najveći zločin počinjen u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, i razmišljam – da li Srbija shvata koliko se ona poricanjem izoluje od svijeta, koliko ide mimo svijeta dok poriče evidentne činjenice”, komentira Perović.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.