Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik kazao je kako se moglo predvidjeti da visoki predstavnik Christian Schmidt neće govoriti na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjeni nacija UN-a zbog činjenice da “Rusija i Kina nisu glasale za imenovanje visokog predstavnika”.
Dodik je zaključio da to predstavlja logičan slijed.
“Bilo je za očekivati da na sljedećim sesijama nema visokog predstavnika, niti izvještaja.
Ali neki se ponašaju nelogično i misle da sada treba da na razmatranje Vijeća sigurnosti UN stave visokog predstavnika i da podnese neki izmišljeni izvještaj koji vrvi od neistina”, kazao je Milorad Dodik.
Sociologinja Azra Zornić za BBC kaže kako je posebno zabrinjava međunarodni odgovor na ono što se trenutno dešava u BiH.
“Građani su zbunjeni djelovanjem međunarodne zajednice koja podržava i nagrađuje rušitelje zemlje. Užasavaju ih vijesti o ratu i raspadu zemlje. I zabrinuti su zbog ustupaka Vijeća sigurnosti UN-a prema ucjeni Rusije”, dodaje Zornić.
Toby Vogel iz berlinske think-tank organizacije Vijeće za politiku demokratizacije dijeli zabrinutost.
Iako ne vjeruje u raspad Bosne i Hercegovine ili mogućnost sukoba, on ističe kako bi kompromisi u Vijeću sigurnosti mogli imati štetne dugoročne posljedice.
“Ako Vijeće sigurnosti UN izostavi spominjanje visokog predstavnika, to bi omogućilo bh. Srbima da proglase pobjedu”, kaže Vogel za BBC, dodajući kako bi se tako riješili “posljednje crte odbrane” protiv svojih secesinoističkih namjera.
Prema njegovim riječima, ovo bi značajno oslabilo ulogu visokog prestavnika i poslalo signal da SAD, Velika Britanija i Francuska više ne podržavaju visokog predstavnika ili njegove ovlasti.
Trgovanje u UN-u možda zvuči manje dramatično od medijskih naslova o ratu i raspadu BiH, ali posljedice ovosedmične debate u New Yorku mogu imati dalekosežne posljedice po budućnost zemlje i njenog naroda, zaključuje BBC.