Vodostaj rijeke Bosne u općinama nizvodno od Zenice jutros je niži za oko 60-ak centimetara u odnosu na ranija mjerenja te više ne prijeti da pričini štete – kazao je u izjavi za Fenu direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Zeničko-dobojskog kantona Džavid Aličić.
“Prema posljednjim mjerenjima, jutros u 6.00 sati, rijeka Bosna se u svim gradovima u našem kantonu vraća u svoje korito. Prosječno je vodostaj niži za oko 60 centimetara nego sinoć, a što je, imajući u vidu da je prestala padati i kiša, jako ohrabrujuće. Možemo reći da je rijeka Bosna, u protekla dva, kritična dana ‘protutnjala’ našim kantonom bez da je pruzročila veće štete”, kaže Aličić.
Voda je, kaže, uspjela prodrijeti u pet-šest kuća u Kaknju, ali to su područja koja su plavljena i do sada. Većih poplava, dodaje, nije bilo ni na ušću Usore u rijeku Bosnu u općini Doboj-Jug.
“Usora jeste u jednom trenutku bila u porastu na svom ušću, jer je bila nadošla Bosna, ali se izlila tek u ‘špicu’. S obzirom da se, na tom dijelu, radi o poljoprivrednom zemljištu te da su poljoprivredni usjevi ubrani, nije bilo štete”, napominje Aličić.
Bioštica se, dodaje, još jučer povukla u svoje korito pa se povukla i voda iz objekata na izletištu „Zeleni vir“ u Olovu te je već počelo i njihovo čišćenje. Rano je, kaža Aličić, još govoriti o štetama koje je prouzročilo izlijevanje rijeke Bosne u Visokom i Kaknju.
Ekipa N1 je ovoga jutra snimila rijeku Bosnu na putu Maglaj – Doboj. Rijeka je u koritu i sve je pod kontrolom.
Rijeka Bosne na putu Maglaj-Doboj 👇 pic.twitter.com/3NqGcD2UTT
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) November 7, 2021
Tek predstoji formiranje komisija koje će obići poplavljena područja i objekte te sačiniti izvještaje.