Zastupnica britanske Konzervativne partije, ujedno i članica Britanskog parlamenta Alicia Kearns, u autorskom tekstu za ugledni The Times govorila je o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH te je pozvala zvaničnike Velike Britanije da odmah djeluju.
U uvodnom dijelu teksta, Kearns je navela kako su integritet i stabilnost Bosne i Hercegovine narušeni te da se država, samo 25 godina nakon prvog genocida u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, suočava s realnom prijetnjom konflikta.
“Samo kroz dijalog, saradnju i poštovanje, Bosna će uspjeti. Njen delikatno izbalansirani sporazum o podjeli vlasti gazi član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
On je dugo pozivao na raspad zemlje, a sada je najavio kako planira potpuno povući RS iz državnih institucija. Dodik radi na sistematskom potkopavanju instrumenata same države koji su zaštićeni ustavom – parlament, pravosuđe i oružane snage samo su neki od njih”, piše Kearns za The Times.
Ideje Milorada Dodika, britanska parlamentarka uporedila je s idejama Slobodana Miloševića koji je sanjao “Veliku Srbiju”.
“On je pozvao na spajanje RS sa Srbijom kako bi se stvorila nova ujedinjena srpska država. Ovo nije mir za koji su se borili i umirali britanski vojnici, na ivici smo sukoba”, navela je.
Kearns je naglasila kako je i visoki predstavnik Christian Schmidt naveo u svom izvještaju da su Dodikovi postupci ravnopravni secesiji i bez njenog proglašenja.
“Dodik dugo iznosi narativ o mržnji, negiranju genocida, populizmu, dezinformacijama, istovremeno forsirajući secesiju. Njegove riječi i postupci duboko su usjekli u bolna sjećanja Bošnjaka za koje je narušena stabilnost Bosne uvijek bila praćena s bolom”, ističe parlamentarka.
Osvrnula se i na obilježavanje 11. jula i sjećanja na sve žrtve genocida u Srebrenici.
“Pratila sam ukop žrtava prije nekoliko godina. Iako su neke porodice žrtava ukopali najmilije, još toliko ih nije pronađeno.
Sjećam se i mladića u autu koji su spuštali prozore i vikali na srpskom dok su bazali prazne plastične flaše prema Memorijalnom centru u Srebrenici”, piše Kearns.
Britanska parlamentarka je u svom tekstu naglasila i da Velika Britanija konačno mora preuzeti aktivniju ulogu u BiH.
“Prošle sedmice, snagama EUFOR-a produžen je mandat u BiH, ali 600 pripadnika nije dovoljno kako bi se izbjegla secesija i sukobi.
Velika Britanija bi trebala razmotriti ponovno pridruživanje misiji ili povećati naše snage u NATO štabu u Sarajevu i pozvati NATO da razmotri zajedničku vježbu na Balkanu.
Također, trebamo organizovati sastanak NATO Kvinte i da multiltaralne napore stavimo na dnevni red na sastanku ministara vanjskih poslova NATO zemalja u Rigi ovog mjeseca”, naglašava Kearns.
Također, navela je kako bi članovi britanske vlade trebali otputovati u Bosnu i Hercegovinu.
“Pozivanje Schmidta u službenu posjetu Velikoj Britaniji poslalo bi poruku da čvrsto stojimo iza sporazuma i kredibiliteta OHR-a.
Jednako tako, članovi britanske vlade trebali bi otputovati u Bosnu i susjedne zemlje kao što su Albanija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija kako bi demonstrirali našu odlučnost i posvećenost Zapadnom Balkanu.
Posjeta bi trebala obuhvatiti i Srbiju jer je ova zemlja ključni igrač u očuvanju mira”, navodi se u tekstu.
Na kraju teksta, Kearns je navela kako ona kao zvaničnica Britanskog parlamenta radi na obezbjeđivanju debate u ovoj instituciji kako bi se poslala jasna poruka da Velika Britanija nadgleda situaciju i da je posvećena održavanju mira.
“Nema sumnje, Dodik ima samo jedan cilj – neuspjeh bosanske države. Njegov uspjeh bio bi i naš neuspjeh i gotovo sigurno bi doveo krvoproliće na naša vrata. Velika Britanija treba da stoji iza mirovnog sporazuma na kojem smo tako naporno radili.
Globalna Britanija u akciji je ona koja radi na održavanju međunarodnih mirovnih sporazuma i ona koja iznad svega štiti život i sigurnost. Historija ima gadnu naviku da se ponavlja i to moramo spriječiti”, zaključila je Kearns.