Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH, govori o Dodiku, svojim potezima, odnosu susjeda prema našoj zemlji.
“BiH treba preći put od Daytona do Bruxellesa, ali treba razmotriti i sve korake koje je potrebno proći na tom putu”, kazao je, između ostalog, visoki predstavnik Christian Schmidt u intervjuu za Oslobođenje.
BOSNA I HERCEGOVINA JE BLOKIRANA: KAKO ĆEMO PRIČATI O OTVORENOM BALKANU I RAZVOJU PRIVREDE KAD NAM NAD GLAVAMA VISI PRIJETNJA RATOM? ŠTA ĆE URADITI OHR?
– Moj zadatak je da spriječim da se kriza dalje razvija. Zato mi je potrebna podrška međunarodne zajednice. Mislim da je imam, minus 1.
GOVORIMO O RUSIJI, A KINA, VIŠEGRADSKA GRUPA?
– Kina nije potpisnica Daytona. Kad je Višegradska grupa u pitanju, imao sam dobre konsultacije sa češkom stranom. Mislim da i Evropska unija ima odgovornost i da će je imati mnogo više.
HOĆE LI JE PREUZETI?
– Hoće. Mislim da samo moramo razgovarati o strateškim posljedicama politike. I u PIC-u (Vijeće za implementaciju mira u BiH, op. aut.) postoji ideja da se može jednostavno sa Daytona preći u Bruxelles, ali mislim da se mora tačno razmotriti kako treba da izgleda taj prelazak. Ja razmišljam o onim međukoracima koje treba napraviti. O koračićima.
Vidite, ako neko ima 25 godina, oženi se ili uda i razmišlja gdje će svoj život organizovati, sama informacija da se na nečemu radi neće mu biti dovoljno jak argument da ga zadrži. I ja bih više volio vidljivije dejstvo EU. I to ne samo zbog ekonomskih pitanja, već i vladavine prava jer je vladavina prava jedna vrlo važna tačka. Recimo, Priebeov izvještaj, dostavljen Evropskoj komisiji prije tri godine je izvrstan, ali, nažalost, sada je samo slovo na papiru.
Zato pozivam sve da vrlo konkretno počnemo raditi na nezavisnom pravosuđu, borbi protiv korupcije, pravnoj sigurnosti. Treba nam jasna slika po pitanju zemljišnih knjiga, osjećaj svakog pojedinca da ga tretiraju pravedno i da imaju instance koje će se pobrinuti da pravo vlada. Ja i zato kažem da priču gospodina Dodika o visokom predstavniku uopće ne mogu smatrati ličnom, ali npr. ako se napadi odnose na Ustavni sud, mislim da se to teško može tolerisati. Osnova suživota je zajedničko pravo, a otkako smo ukinuli apsolutizam, ne znam da je bilo kakav vođa iznad zakona.
KAKO VIDITE ODNOS SUSJEDA PREMA BIH?
– Predsjednik Vučić mi je odao vrlo velike počasti u Beogradu kada sam bio. I zaista imam osjećaj, u svim susjednim zemljama, da niko ne želi dovesti u pitanje teritorijalni integritet BiH. Primijetio sam da me, u temama o kojima smo razgovarali, gospodin Vučić podržava, a imam i podršku gospodina Plenkovića.
Cijeli intervju možete pročitati u današnjem printanom izdanju Oslobođenja.