Vaspitna lekcija za Olivera Varhelya od barones Arminke Helić iz Velike Britanije: “Komesar treba da podržava demokratiju, a ne da se bavi nacionalistima. To je ruski, a ne evropski način!”
Bosni i Hercegovini treba iskrena pomoć saveznika i prijatelja poručila je danas na Twitteru zastupnica u Domu lordova Parlamenta Velike Britanije baronesa Arminka Helić, komentarišući poziv Azre Zornić evropskom komesaru Oliveru Várheliju da prestane praviti prljave dogovore s etnonacionalistima protiv građana Bosne i Hercegovine.
Zornić je u svom pozivu kazala i da je sve što građani BiH žele da ih se ostavi da grade demokratsku Bosnu i Hercegovinu.
Helić je ovaj poziv okarakterisala važnim uz poruku:
“Komesar Varhely treba da podržava demokratiju i napredak, a ne da se bavi nacionalistima. To je ruski, a ne evropski način”.
Podsjećamo, Azra Zornić je Bosanka za koju je Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu utvrdio da je diskriminirana u izbornom procesu zato što se izjašnjava kao građanka Bosne i Hercegovine, a ne kao pripadnica jednog od konstitutivnih naroda (Bošnjaci, Hrvati, Srbi).
Podsjećamo, tokom rasprave britanskog parlamenta i izjave koja je usvojena zbog krize u Ukrajini te sve izvjesnijeg sukoba s Rusijom, baronesa Arminka Helić, članica Konzervativne stranke, naglasila je i ruski utjecaj u Bosni i Hercegovini.
Naime, Helić je, pozdravljajući izjavu britanskog parlamenta o potrebi jedinstvenog odgovora Rusiji zbog Ukrajine naglasila i bh. politički problem te je željela odgovore o stavu Zapada prema BiH.
“Osvježavajuće je vidjeti zapadno jedinstvo kada je riječ o odbrani suvereniteta i teritorijalnog integriteta jednog saveznika (Ukrajina). Međutim, postoji još jedna zemlja koja je na vidiku Kremlja – Bosna i Hercegovina, gdje Rusi pokušavaju otvoriti još jedan front.
Nažalost, u odgovoru nema istog jedinstva”, kritikovala je Helić.
Poručila je da Velika Britanija zaostaje za Sjedinjenim Američkim Državama kada je riječ o sankcijama. Također je otvoreno istakla kako ruske interese na Balkanu podržavaju Slovenija, Hrvatska i Mađarska.
“Zaostajemo za Sjedinjenim Državama u odgovoru primjenom sankcija, a naši evropski saveznici podijeljeni su po sredini, a neki, poput Hrvatske, Slovenije i Mađarske, otvoreno podržavaju ruske interese na Balkanu. Hoće li ministar reći ovom Domu kako možemo bolje sarađivati s našim saveznicima i pokazati jedinstvo i u ovoj zemlji?”, istakla je Helić.
Na to je u ime ministarstva odbrane Velike Britanije odgovorila baronesa Annabel Goldie, kazavši da ta država situaciju na Balkanu shvata veoma ozbiljno.
“Redovno smo angažovani sa zemljama Zapadnog Balkana, ne samo s Bosnom i Hercegovinom, a s ovim zemljama imamo redovne ministarske angažmane. Trudimo se osigurati da podržavamo otpornost, pružamo obuku i savjete i trudimo se učiniti sve da podstaknemo sklad i stabilnost.
Uvjeravam svoju plemenitu prijateljicu da postoji veoma bliska komunikacija s državama Zapadnog Balkana i to smatramo važnim, jer je to područje od strateškog značaja”, zaključila je tada baronesa Goldie.