Srpski narodni pokret -„Izbor je naš“ jutros je iskazao podršku Rusima u Ukrajini na način što je u Banjoj Luci postavio veliki transparent na kojem je napisano: “Rusi Ukrajine, Srbi su uz vas. To se zove sloboda!”. Dane Čanković, predsjednik Srpskog narodnog pokreta za N1 rekao da je ubijeđen da su Rusi u Ukrajini ugroženi kao narod.
“Oni su tamo drugorazredni građani. Kijev pokušava da ih stavi u jedan podređen položaj. Zabranjuju im ruski jezik i pokušavaju da im mijenjaju identitet“, rekao je Čanković.
Istaknuo je i da smatraju da to nije istinska politika Kijeva, nego nametnuta politika koja dolazi sa strane.
“Ona dolazi od onog centra moći koja nameće čitavom svijetu jednu nepravednu globalizaciju i to sa svojom strategijom koju su doveli do savršenstva a ona se zove – zavadi pa vladaj”, kazao je Čanković.
Kako su ranije naveli u saopštenju iz Srpskog narodnog pokreta, u toku dana će se obratiti ambasadorima Rusije u Srbiji i Bosni i Hercegovini sa molbom da predstavnicima oblasti Donjeck i Lugansk u Ukrajini proslijede njihovo otvoreno pismo podrške.
Situacija na istočnoj granici EU-a s Bjelorusijom i na rusko-ukrajinskoj granici je zabrinjavajuća, kaže Oliver Rolofs. Rusija vodi hibridni rat, koji ne predstavlja samo prijetnju Ukrajini i to je izazov za novu vladu.
Koalicijski sporazum “Semafor-vlade” mudro je Rusiji posvetio većinu prostora u poglavlju “Bilateralni i regionalni odnosi”. Osim prijateljskih riječi, koje svjedoče o dubini i raznolikosti njemačko-ruskih odnosa, nedvosmisleno se izražava kritika agresivnog kursa Rusije u neposrednom susjedstvu.
Govori se o “pokušajima destabilizacije Ukrajine, nasilju u istočnoj Ukrajini i nezakonitoj aneksiji Krima”, kao i o “sveobuhvatnom ograničavanju građanskih i demokratskih sloboda”, piše DW.
Drugim riječima: Rusija vodi psihološki, hibridni rat koji nije ograničen na Ukrajinu i susjedne zemlje, već predstavlja sve veću prijetnja cijelom Zapadu.
Invazija Ukrajine kao realni scenarij
Ruske bombardere, koji mogu nositi nuklearne bojeve glave, presreću borbeni zrakoplovi NATO-a iznad Sjevernog mora. Bjeloruski vladar Aleksandar Lukašenko ucjenjuje Europsku uniju izbjeglicama uz potporu ruskog predsjednika Putina.
Na rusko-ukrajinskoj granici Kremlj je stacionirao gotovo sto hiljada vojnika i teško naoružanje. Cyber napadi na Ukrajinu i EU su na dnevnom redu.
Posljednjih sedmica sukob s Rusijom se intenzivirao na nekoliko frontova, živci su na ivici – ruska invazija na Ukrajinu sada je klasificirana kao realni scenario u Washingtonu i Kijevu i budi mračna sjećanja na rusku aneksiju Krima 2014. godine. Upravo sada Berlin i EU moraju uzeti u obzir ukrajinske sigurnosne brige i stati uz Kijev.
Politika umirivanja i popuštanja Kremlju imala bi katastrofalne posljedice – za cijelu Europu, ne samo za Ukrajinu.