Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović danas je ponovo komentirao situaciju u BiH, pojačane snage EUFOR-a na ulicama Sarajeva i kazao da BiH nije Rusija ili Ukrajina.
“Naš zračni prostor na putu prema Sarajevu prelijeću avioni s francuskog nosača Rafalei. Jest jedna pojačana prisutnost EU zbog ove tenzije i grozote rata, ali ja ovome ne pridajem nekakvu posebnu pažnju, jer smatram da nema načina da to eskalira u oružani sukob.
To nije Rusija, nema sto, dvjesto hiljada vojnika, nema nijednog tenka, nema ničega, EU time pokazuje nekakavu svoju snagu”, rekao je Milanović.
Dodao je da su Ukrajina i Rusija jedno, a ovo nešto sasvim drugo.
Na pitanje o tome da li je Gruziji mjesto u NATO-u, rekao je da ne zna ništa o tome, ali da će se tome suprotstaviti. Rekao je da Evropski parlament ne uvodi nikakve sankcije Miloradu Dodiku.
“Ne volim hajke, obično ih predvode kukavice i oni koji se kad zagusti sakriju u prvu rupu. Dodik je predstavnik srpskog naroda koji tamo živi i saradnik kojeg poznamo i kojeg poznam. Strahujem od onih koje ne poznam, posebno ako su dovedeni za ruku.
Kao i Milorad prije 20 godina, pa se pretvorio u ovo što je sada. Nekima je čudovište, meni je sagovornik. Ja mu neću uvesti sankcije”, rekao je Milanović, prenosi Večernji list.
O Dodikovim idejama o odtcjepljenju Republike Srpske Milanović je rekao: “Čujte, imam i ja blesavih ideja, kao i vi. Jedno su ideje, jedno je politička retorika, a drugo ono što je stvarno realno i što se stvarno želi postići onime što se govori.
Dok nema nasilja, a nema ga, to je za mene sagovornik. Čak i Vučić je sagovornik u ovakvoj situaciji kada trebaju odlučiti gdje. Podržavaju Rusiju, u redu, srpska posla”.
Dodao je kako treba biti oprezan kad je riječ o sankcijama Rusiji.
“Tu treba biti oprezan, da se ove sankcije ne pretvore u odmazdu i u zulum. Koga treba kazniti, treba kazniti. Ja sam prije dva mjeseca sjedio u loži s vrhom ruske oligarhije kao s prijateljima. Gotovo. Akcidentalni prijatelj”, naglasio je.
Evropski parlament danas će raspravljati o situaciji u Bosni i Hercegovini, ali se očekuje da tema budu i potencijalne sankcije političarima iz Republike Srpske.
Prema zvaničnom dnevnom redu, naša zemlja jedna je od tema poslijepodnevne debate u Evropskom parlamentu. Očekuje se da će biti diskusije o sankcijama političarima iz RS-a zbog njihovih antiustavnih djelovanja, odnosno napada na suverenitet BiH i stabilnost.
Lider SNSD-a Milorad Dodik i njegovi saradnici u proteklom periodu pokrenuli su aktivnost za povrat nadležnosti s državnih institucija na entitet u nekoliko oblasti, uključujući pravosuđe.
Dodatni motiv za snažniji odgovor Evropske unije Dodiku je i ruska invazija na Ukrajinu. Dodik se smatra Putinovim igračem na Zapadnom Balkanu i postoji strah da bi on, po nalogu Moskve, mogao raditi i na dodatnoj destabilizaciji regiona.
Nadležnost za uvođenje sankcija je na Vijeću EU i Evropskoj komisiji, ali Evropski parlament, kao zakonodavno tijelo EU, ima snažan utjecaj na kreiranje evropske politike.
Podsjetimo, zastupnica u Evropskom parlamentu Tineke Strik (Zeleni) nedavno je uputila pismo visokom predstavniku za vanjske poslove EU Josepu Borrellu, u kojem traži produžavanje okvira za sankcije, koji bi omogućio kažnjavanje onih koji krše ustav i integritet BiH.
Zbog aktuelne političke situacije i krize u Bosni i Hercegovini, brojni EU parlamentarci zahtijevaju produžavanje okvira koji će Evropskoj uniji i dalje nuditi mogućnost za sankcionisanje političara koji destabiliziraju situaciju u BiH.
“Od ključne je važnosti za EU da ima alate kojima će nametnuti posljedice za one koji narušavaju Dejtonski mirovni sporazum, suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Neprodužavanje okvira za sankcije u trenutnoj krizi poslalo bi evidentno pogrešan signal i imalo bi negativne posljedice na situaciju u Bosni i Hercegovini”, navodi se.