Na današnji dan prije 19 godina ubijen je predsjednik Vlade Srbije i lider Demokratske stranke (DS) Zoran Đinđić, prvi premijer Srbije poslije pada režima Slobodana Miloševića 5. oktobra 2000. godine.
Za vrijeme Đinđićevog mandata pokrenut je proces demokratizacije društva i korijenitih ekonomskih i socijalnih reformi.
Đinđićeva vlada se snažno zalagala za saradnju s Haškim tribunalom za ratne zločine i za vrijeme te vlade uhapšeno je i tom sudu izručeno nekoliko optuženika, među kojima i bivši predsjednik Srbije i SRJ Slobodan Milošević.
Đinđić je bio i jedan od osnivača Demokratske stranke (DS), u kojoj je bio predjsednik Izvršnog odbora, a od januara 1994. do ubistva bio je predsjednik DS.
Bio je i prvi nekomunistički gradonačelnik Beograda poslije 1945. godine.
Đinđić je poveo Srbiju ka Europi i veliki broj građana ove države i danas žali za njim. Često je imao upečatljive govore, izuzetno motivirajuće, a ovaj sasvim sigurno spada u jedan od najpoznatijih.
“Nema spavanja. Ne možete vi da budete svjetski prvaci, a da spavate. Spavajte pet, šest sati šta vam više treba da spavate. Spavat ćete kad budete u penziji. Penzioneri mogu da spavaju. Ako niste u penziji nemojte da spavate. I to je dobro za liniju. Nema subota, nedjelja, praznici.
Ako hoćete da postignete neki veliki cilj, nema praznovanja. Nema ono – ima 170 slava u Srbiji godišnje. Slavit ćemo kada pobijedimo. Ne možemo mi da pobijedimo, a da u vrijeme treninga slavimo”, rekao je, između ostalog, Zoran Đinđić.
Đinđić je ubijen u dvorištu Vlade Srbije 12. marta 2003. godine, a nekoliko sati nakon atentata proglašeno je vanredno stanje u zemlji koje je trajalo do 22. aprila.
Za ubistvo je suđeno čelnicima raspuštene Jedinice za specijalne operacije (JSO) Miloradu Ulemeku Legiji i Zvezdanu Jovanoviću i pripadnicima zemunskog klana.
U avgustu 2003. godine 44 osobe optužene su za učešće u ubistvu, suđenje je počelo je 22. decembra 2003. godine u Odeljenju za borbu protiv organizovanog kriminala Okružnog suda u Beogradu, a 23. maja 2007. godine proglašeni su krivim i osuđeni na ukupno 378 godina zatvora.
Politička pozadina ubistva Đinđića nije istražena.