Dvadesetšestogodišnjak Aleksa Tatić, rođen je i odrastao u švicarskom Zürichu, ali vuče korijene iz Bosne i Hercegovine s kojom je odlučio održavati vezu.
U njegovoj karijeri redaju se bogata iskustva koja su ga učinila onim što je danas, i u ličnom, ali i u profesionalnom smislu.
Tokom srednje škole, Aleksa je radio kao konobar u raznim hotelima, kao domaćin na sajmu automobila u Genevi ili FIFA sajmu u Zürichu, te kao promoter Petit Marsellaisa i drugih brendova na festivalima. Kako kaže, sva ta iskustva naučila su ga da se nosi s ljudima različitog porijekla i razumije ih.
Kao student, Aleksa je radio praksu u Ambasadi Švicarske u Moskvi gdje je djelovao u diplomatskim krugovima i izvještavao o političkim događajima, sudskim slučajevima, ali i brifinzima u ambasadama.
Tokom magisterija, radio je kao asistent u službenoj agenciji za promovisanje ekonomskog područja Zürich – Greater Zurich Area, gdje je stekao uvid u javno – privatno partnerstvo. Tom prilikom bavio se lokacijskim marketingom, čineći privredno područje Züricha privlačnijim stranim kompanijama s tehnološke scene.
Tema magistarskog rada Alekse Tatića bila je “Održivo upravljanje otpadom u RS”. Upravljanje otpadom u BiH u nadležnosti je entiteta, što, kako navodi Aleksa, nije efektno i predstavlja problem.
– Kroz svoj magistarski rad posvetio sam se postojećim problemima. Istražio sam šta u postojećem sistemu funkcioniše, a šta ne, ali i koji su to najveći potencijali.
Loša navika kod nas je što ne gledamo potencijale i ono što se može poboljšati, nego samo ono što je loše, poručuje za i-platformu.
U cjelokupnom procesu istraživanja problema, Aleksa je odlučio kontaktirati sve aktere na području entiteta RS koji su aktivni u procesu upravljanja otpadom. Kako kaže, u BiH su to, u velikom dijelu, međunarodni akteri, međunarodne organizacije i strane ambasade.
Pored njih, za potrebe istraživanja, istražio je i djelovanje državnih aktera, državne fondove kao i različite privatne aktere, tj.preduzeća. Pored aktera, Aleksa je radio istraživanja i sa običnim ljudima koji upotrebljavaju taj sistem, kako bi čuo i njihovo mišljenje.
– Sagledao sam sve perspektive i sastavio model u kojem sam želio prikazati kako njihova saradnja izgleda, te dao prijedlog rješenja o tome kako bi se sistem mogao popraviti i bez puno ulaganja, dodao je Aleksa.
Budući da živi u Švicarskoj, uspostavljanje kontakata i pronalazak informacija nije bio jednostavan, jer u toku istraživanja nije mogao direktno doći do sagovornika i razgovarati sa njima.
Zbog toga, mnoga pitanja na početku njegovog istraživanja ostala su neodgovorena. Nakon uspostavljanja kontakta sa i-platformom, kako navodi Aleksa, kontaktiranje sagovornika i prikupljanje informacija odvijalo se znatno brže.
– Uz pomoć i-platforme, koja je stala iza mene, uspostavio sam kontakte sa svima njima, budući da mi je kao pojedincu to uspostavljanje bilo jako teško, dodaje.
Aleksa je danas magistar međunarodnih odnosa i trenutno je zaposlen u sektoru održivih energija, koji u budućnosti planiraju ekspanziju u Istočnu Evropu.
Vodeći se svojim istraživanjem, ali i ekspertizom, Aleksa smatra da je ključ rješenja ekoloških problema u sistemu, ali i u društvu.
Ostatak Aleksove priče pročitajte ovdje.