Nakon Njemačke, Belgija i Luksemburg su se pridružile listi zemalja koje smatraju da je koncept konstitutivnosti diskriminatoran te izražavaju žaljenje zbog njegovog uvođenja u Strateški kompas.
“Holandija, Belgija i Luksemburg pozdravljaju usvajanje Strateškog kompasa za sigurnost i odbranu.
Holandija, Belgija i Luksemburg žale zbog činjenice da su u tekst dodati amandmani koji se referiraju na diskriminatorni koncept konstitutivnih naroda”, navodi se u saopćenju.
Iz ovih država smatraju da ne smiju biti poduzeti legislativni ili politički koraci koji bi otežali implementaciju presuda Sejdić – Finci i drugih presuda Evropskog suda za ljudska prava ili bi produbili etničku podijelu.
Stav Holandije je zvanično podržala i Njemačka te pozvala političke faktore u BiH da se posvete eliminaciji diskriminacije i osiguravanju integriteta i poštenja izbora.
Specijalni izaslanik Vlade Njemačke za zemlje Zapadnog Balkana Manuel Sarrazin na Twitteru je objavio kako je ova država službeno podržala stav Holandije kojom se protive pojmu konstitutivnosti u BiH u okviru dokumenta Strateški kompas.
“Njemačka je službeno podržala izjavu Holandije o usvajanju Strateškog kompasa”, napisao je Sarrazin podijelivši tvit Vlade Holandije kojim su pojasnili zašto su pozdravili odluku Evropske unije o usvajanju ovog dokumenta koji se odnosi na odbranu i sigurnost Evrope.
Vlada Holandije je u tvitu naglasila da dokument istovremeno sadrži neprihvatljive formulacije koje se odnose na definiranje pojma “konstitutivni narodi” za Bosnu i Hercegovinu, što je naglasio i Sarrazin.
“Važno je da politički akteri u BiH krenu naprijed na eliminaciji diskriminacije (na primjer: slučaj Sejdić – Finci) i integritetu i poštenju izbora kao i reformskim prioritetima”, poručio je specijalni izaslanik.
Prethodno su iz Vlade Holandije poručili da ova zemlja i dalje ostaje pri principima jednakosti i nediskriminacije svih građana u Bosni i Hercegovini.
“Holandija želi još jednom potvrditi da njen pristanak na Strateški kompas ni na koji način ne označava promjenu u općem stajalištu države kojim se nastoji osigurati jednakost i nediskriminacija svih građana u Bosni i Hercegovini, posebno u primjeni odluke iz slučaja Sejdić – Finci Evropskog suda za ljudska prava”, stoji u saopćenju.
Na kraju su naglasili kako niti jedan politički ili zakonski korak koji bi učinio provedbu presude Sejdić – Finci izazovnijom ili koji bi dodatno produbio etničke podjele u državi, ne bi trebao biti poduzet.