Predsjednik Ustavnog suda BiH Mato Tadić rekao je da ovaj sud nema nadležnost da utvrdi do kada će u BiH ostati strane sudije, ali da u Ustavu piše da nakon prvih pet godina Parlamentarna skupština BiH može donijeti zakon i regulisati drugačije pitanje njihovog izbora.
Tadić je istakao da taj zakon nikada nije donesen.
On je naglasio da je pitanje međunarodnih sudija riješeno Ustavom BiH, te da ne dijeli mišljenje da Ustavni sud djeluje prema političkim kriterijima, nego radi u skladu sa profesionalnim standardima.
“I mi, kao i ostali građani BiH slušamo te komentare i znamo da neko jeste, a neko nije zadovoljan”, rekao je Tadić na konferenciji za novinare u Sarajevu, odgovarajući na pitanje agencije Srna u vezi sa opštim stavom javnosti RS o političkom, a ne pravnom djelovanju Ustavnog suda BiH, kao i o zahtjevima za odlaskom stranih sudija iz BiH.
Prema njegovim riječima, domaće sudije u Ustavnom sudu BiH “nemaju nikakav problem u komunikaciji sa stranim sudijama”, kao ni registrar niti osoblje suda, tim prije jer je riječ o “stručnjacima koji su bili sudije i u Evropskom sudu za ljudska prava”.
Tadić je rekao da je Ustavni sud u posljednjih 12 godina riješio 60.239 predmeta, te da je u tome u 99,1 posto slučajeva učestvovalo svih šest domaćih sudija, a da su u samo 0,9 posto slučajeva učestvovale strane sudije.
Prema njegovim riječima, nijedna odluka u ovoj instituciji ne može se donijeti bez pet glasova, što znači da je za svaku donesenu odluku morao glasati i Srbin i Bošnjak i Hrvat.
Potpredsjednik Ustavnog suda BiH Mirsad Ćeman rekao je da “kad se postavljaju ovakva pitanja, očigledno se misli na odlučivanje o teškim pravno-političkim pitanjima”, dok se drugi potpredsjednik Ustavnog suda BiH Miodrag Simović nije oglašavao u vezi s ovom temom.