U toku je predizborna kampanja za parlamentarne izbore u Sloveniji. Podrška vladi se popravila nakon ukidanja epidemioloških mjera. Izbori se održavaju u nedjelju.
Gošća O Dnevnika bila je Tanja Fajon, predsjednica Socijaldemokrata Slovenije i zastupnica u Evropskom parlamentu.
– Ovo je moje prvo iskustvo vođenja neke stranke na izborima za nacionalni parlament. Kampanja je jako intenzivna. Kao velika stranka, imamo dobru atmosferu i kandidate na terenu koji svaki dan rade.
Dinamično je, a ja očekujem da će ovaj put na izbore izaći puno ljudi. Osjeća se ta atmosfera novih očekivanja, promjena i novih početaka, ocijenila je Fajon.
Pitanje svih pitanja je hoće li Janez Janša sa svojom strankom, SDS-om, ostati na premijerskom mjestu, te ko će naslijediti Boruta Pahora, predsjednika Slovenije, kojem ističe drugi mandat.
– Ako pitate građane Slovenije danas, naravno, nema velike podrške sadašnjoj vlasti. Osjeća se neka apatija i nepovjerenje u vlast i politiku.
Mislim da mi svi političari trebamo razmisliti kako vratiti povjerenje u politiku. Naš cilj, nas Socijaldemokrata, jeste smijeniti sadašnju vlast.
Imamo jasan plan za to i imamo sposoban i kompetentan tim. Mandatar za premijera biće onaj koji će nabrati dovoljno poslanika u sastavu Parlamenta. To je nešto što će biti poznato dan nakon izbora, dodaje.
Prokomentarisala je i aktuelnu političku situaciju u BiH.
Nema kompromisa o ključnim pitanjima, dijalog i saradnja su na niskom nivou. Ispunjavanjem prioriteta na putu ka EU se niko ne bavi, a separatistički zahtjevi koji dolaze od SNSD-a i Milorada Dodika, gotovo svakodnevno u BiH odbacuju bilo kakvu vrstu kompromisa.
– Naravno, zabrinuta sam, pratim dešavanja u Bosni i Hercegovini, osobito nakon početka rata u Ukrajini, pošto postoji rizik da će Rusi imati uticaj i na nestabilnost regiona.
Kompleksan politički sistem dozvoljava pojedincima različite interpretacije i kreiranje atmosfere koja odgovara vladajućim strukturama.
Često to čujem i od evropskih poslanika. Korupcija, netransparentnost i nepotizam postavljeni su kao nešto normalno. Bosna i Hercegovina je, 30 godina nakon rata, u dubokoj političkoj krizi. Iskreno se nadam da ćemo u sljedećih nekoliko ili mjeseci ili godina, što brže moguće, mijenjati situaciju tako da BiH ne bude zemlja rastrgnuta političkim korumpiranim elitama, istakla je.