Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) ove godine slavi 12 godina postojanja.
Inače, ovaj Institut se bavi istraživanjem zločina protiv mira, zločina genocida i drugih teških povreda međunarodnog prava, kontinuirano i blagovremeno reagira na sve pokušaje negiranja pravosnažnim presudama dokazane istine, ali i realizira naučnoistraživačke i edukativne projekte posvećene razvoju i očuvanju kulture sjećanja.
Hronološki gledano, vrijedna ekipa Bosanaca i Hercegovaca angažovanih na projektu osnaživanja bosanskohercegovačke državnosti i njenog imidža, konstantno poziva Ujedinjene nacije i druge međunarodne organizacije da ispitaju odgovornost kanadskog generala Lewisa MacKenzia za vrijeme njegove misije u BiH.
Pri tome, genocid u BiH se izučava u školama u Kanadi, a poslije intenzivnog lobiranja kanadski parlament je jednoglasno usvojio dvije Rezolucije o genocidu u BiH.
Kako navode iz IGK, u parlamentarnoj proceduri je Zakon o genocidu u BiH i Kanada će biti jedina zemlja u svijetu koja će prava žrtava genocida u BiH, a koji žive u Kanadi, regulisati sopstvenim državnim zakonom.
Borba protiv negiranja genocida
Osim toga, pokrenut je i multidimenzionalni naučno-istračivački projekat borbe protiv negatora genocida.
Podržana je inicijativa za osnivanje Kluba prijatelja BiH u kanadskom parlamentu, organizirana stalna izložbena postavka o genocidu u BiH u Kanadskom muzeju za ljudska prava u Winnipegu.
Genocid u BiH prezentiran je Kanađanima i kanadskim univerzitetima, a učestvovali su u projektu izgradnje spomen obilježja žrtvama genocida u Srebrenici u kanadskom gradu Windsoru.
– Inicirali smo i projekte kojim je Kanadska vlada podržala obilježavanje Svjetskog dana bijelih traka u Kanadi. Mnogo je projekata iza nas, za čije pominjanje bi nam trebalo mnogo više prostora, navode iz ovog Instituta.
IGK je do sada ostvario saradnju sa brojnim značajnim ustanovama i institucijama u cijelom svijetu, koje se bave istraživanjem holokausta i genocida.
– Kanadska vlada je skoro uvijek odgovarala na naša pisma u kojima se tražio veći utjecaj Kanade na zaštitu bh. državnih interesa, posebno na zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političkog subjektiviteta od raznih antibosanskih politika, ističu iz IGK.
Na diplomatskom planu, realizovali su sljedeće:
– bosanski jezik je priznat u Kanadi,
– narodno ime Bošnjak se upotrebljava u kanadskim statističkim i drugim dokumentima,
– kanadski gradovi na prigodan način obilježavaju Dan državnosti BiH i Dan nezavisnosti BiH.
Bh. građani okupljeni oko Instituta su uputili peticiju Parlamentu da se krivično sankcionišu negatori genocida u Srebrenici, zabrani negiranje genocida na društvenim mrežama i stopira dodjela ordena negatoru genocida u Srebrenici od strane predsjednika Njemačke.