Ured visokog predstavnika (OHR)-a oglasio se nakon što je predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović jučer najavio da će osobno podržati ukoliko bh. Hrvati krenu putem upostave trećeg entiteta.
Podsjetimo, Milanović je komentirao izjave o “reorganizaciji Bosne i Hercegovine” i “trećem entitetu”. Kazao je kako je “ozbiljna stvar ono što Hrvatski narodni sabor najavljuje”.
“Hrvati će na kraju ići na institucionalno povezivanje i praktički treći entitet. To piše u dokumentima. Ljudi su za to spremni i to neće proći bez tenzija”, rekao je Milanović, te dodao:
“Ne bih volio da ode u tom pravcu. Bude li na kraju otišli u tom pravcu, ja ću ih podržati”.
Inače, Milanovićevi istupi su reakcija na najave “reorganizacije BiH” koje je u pismu zapadnim diplomatama spomenuto lider HDZ-a BiH i saveznik Milorada Dodika, proruskog separatističkog lidera SNSD-a i člana Predsjedništva BiH, protestirajući zbog raspisivanja Općih izbora u BiH 02. oktobra ove godine.
“S obzirom na daljnji nastavak procesa ukidanja pariteta, ravnopravnosti i konstitutivnosti hrvatskoga naroda, HNS će pristupiti realizaciji svih zaključaka s izvanrednoga zasjedanja te pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, čime će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost hrvatskoga konstitutivnog naroda u BiH”, navodi se, uz ostalo, u prijetećem Čovićevu pismu zapadnim diplomatima.
U odgovoru koje je portal Radiosarajevo.ba dobio iz OHR-a u vezi ovim stavovima se navodi:
“U vezi sa pismom gospodina Čovića, visoki predstavnik podsjeća da se inicijative za izmjenu Ustava mogu provoditi samo u skladu sa propisanim ustavnim procedurama i uz pun angažman svih zainteresiranih strana. Opći okvirni sporazum za mir mora se poštovati u svakom trenutku.”
Podsjetimo, predsjednik HDZ-a BiH i nevladine organizacije HNS Dragan Čović uputio je pismo brojnim međunarodnim zvaničnicima u kojem izražava duboku zabrinutost zbog odluke Centralne izborne komisije o raspisivanju Općih izbora bez nužne Izmjene Izbornog zakona u cilju otklanjanja svih utvrđenih diskriminacija.
Kako ističe u pismu, zabrinutost je tim veća ako se uzme u obzir da je Ustavni sud BiH neustavne odredbe Izbornog zakona o izboru izaslanika Doma naroda Parlamenta Federacije BiH stavio izvan pravne snage, a da pregovori o izmjenama Izbornog zakona i ograničenih ustavnih reformi nisu ostvareni unatoč naporima hrvatske strane, te da ne postoje tehničke i pravne pretpostavke za održavanje i implementaciju izbornih rezultata.