Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) je dobio potresno pismo od Anele Osmanović, kćerke Osmana Osmanovića, bivšeg pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine, koji je uhapšeni u Srbiji bez postojanja bilo kakvih indikacija da su pravosudne institucije BiH ili sud u Hagu smatrale za shodno pokrenuti procesuiranje.
U pismu se navodi da se Osmanović od 23. novembra 2019. godine nalazi u pritvoru u beogradskom centralnom zatvoru. Uhapšen je na graničnom prijelazu Sremska Rača na ulazu u Srbiju.
“Hapšenje je uslijedilo na osnovu jedne krivične prijave, bez da je postojala bilo kakva potjernica ili optužnica protiv moga oca.
Na teret mu se stavlja krivično djelo ‘ratni zločin’ u periodu maj/juni 1992. godine u mjestu Gornji Rahić kod Brčkog.
Dokazi srbijanskog pravosuđa su skoro pa nikakvi, ali uprkos tome Viši sud u Beogradu izrekao je 18.3. mome ocu prvostepenu presudu od pet godina zatvora. Od 23.11.2019, moj otac s obzirom na to da nije srbijanski državljanin, je morao sjediti u pritvoru (slučaj Ilije Jurišić se ponavlja).
U međuvremenu je Srbija više puta odbila i zahtjev za izručenje moga oca, kršeći pri tome sve međunarodne i međudržavne ugovore, a posebno Konvenciju o zaštiti ljudskih prava.
Velika nepravda se čini jednom građaninu BiH čovjeku koji je častan i uvijek bio veliki borac za dostojanstvo i pravdu svakog čovjeka.
Istovremeno, njegova država, Bosna i Hercegovina, ne poduzima ništa konkretno da mu pomogne da izađe iz ove situacije, te ga u ovim jako teškom trenucima ostavlja samog”, stoji, između ostalog, u pismu.
Saga se nastavlja
Nakon izricanja presude Osmanoviću je ponovo produžen pritvor i njegova borba u Beogradu se nastavlja.
On će zajedno sa svojim advokatom uložiti žalbu na prvostepenu presudu pred Apelacionim sudom.
Uzimajući u obzir zakonski predviđenje rokove i ustaljenu praksu, samo do donošenja odluke Apelacionog suda može proći nekoliko mjeseci, pa čak i do godinu dana, a zavisno od odluke Apelacionog suda, sve može trajati i dosta duže.
“Otežavajuća okolnost za moga oca u cijeloj ovoj situaciji je činjenica da on, barem za sada, za sve vrijeme trajanja žalbenog procesa mora biti u pritvoru.
Advokat moga oca Đorđe Dozet će najkasnije slijedeće sedmice uložiti žalbu apelacionom sudu na rješenje o produženju pritvora i tražiti da se mome ocu da mogućnost branjenja sa slobode u daljem procesu.
Najveća nada moga oca i nas kao porodice, a i jedini spas za njega trenutno bi bilo da mu se da mogućnost da se dalje brani sa slobode.
S obzirom na to da je prvostepena presuda već donesena, advokat moga oca ne vidi više ni jedan opravdan razlog zašto bi moj otac i dalje bio u pritvoru.
Svi razlozi koje je Tužilaštvo Srbije do sada navodilo, nakon donošenja provostepene presude više ne predstavljaju problem”, navodi se u pismu.
IGK će, kako navode u saopćenju, intenzivirati medijsku i svaku drugu kampanju i pozvati Kanadu, SAD i Evropsku uniju da razmotre ozbiljno ugrožavanje ljudskih prava i sloboda nepravedno uhapšenih građana Bosne i Hercegovine u Srbiji, saopćio je Institut za istraživanje genocida Kanada.