Lider HDZ-a BiH Dragan Čović sudjeluje na dvodnevnom izvještajno-izbornom kongresu EPP-a u Rotterdamu, a tim povodom je kazao da, u svim razgovorima koje je imao i koje će imati tokom kongresa Europske pučke stranke (EPP), želi vrlo jasno kazati kakva je pozicija Bosne i Hercegovine, istaknuti naš euroatlantski put i činjenicu da članstvo u Europskoj uniji nema alternativu te da smatramo kako ničim nismo zaslužili da nas se tretira drugačije od ostalih zemalja regije u procesu pridruživanja.
Čović kaže da u brojnim bilateralnim razgovorima ističe koliko je bitno da imamo političku stabilnost u BiH kako ne bi došlo do bilo kakve sigurnosne ugroze.
“Mi smo usred izbornog procesa koji već traje i to daje jednu posebnu političku dimenziju nužnosti traženja političkih rješenja, a da istodobno osiguramo i demokratski proces izbora, kao i preduvjete da se mogu implementirati izborni rezultati bez obzira što do sada nismo promijenili Izborni zakon.
Čini mi se da je to osnova svega, da ne smijemo ostati zarobljeni u nefunkcioniranju izvršne i zakonodavne vlasti kakvu imamo protekle četiri godine”, poručio je Čović.
Dodaje kako se nada da će ovih dana biti razmatran državni proračun u Vijeću ministara te da će se ubrzo usvojiti u Parlamentu BiH.
“Kako bismo koliko-toliko stvorili mogućnosti za stabiliziranje odnosa barem u narednih pet-šest mjeseci. To je period koji je pun izazova, u tijeku je kampanja i vidimo tu razne strategije, gdje se retorika i ponašanje prilagođavaju toj kampanji”, kazao je Čović za Fenu.
Predsjednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović prisustvuje 27. Kongresu Evropske narodne stranke (EPP) u Rotterdamu, u okviru kojeg je održan događaj posvećen regionu pod nazivom „Balkanska kafa: Ruski rat i njegove posljedice na regiju Zapadnog Balkana“. Još jednom je Izetbegović zatražio da Bosna i Hercegovina dobije kandidatski status za članstvo u EU.
Kako je navedeno na Facebook stranici Bakira Izetbegovića on je tokom diskusije podsjetio da je u Bosni i Hercegovini prije 15 godina postojao konsenzus u vezi sa pristupanjem NATO-u i Evropskoj uniji, ali da nije postojalo dovoljno volje sa druge strane, koja je, kako je napisao, mogla omogućiti ubrzani pristup ovim asocijacijama, kao što je to Bosna i Hercegovina zasluživala.
“Odgovor EU nije bio dobar. Potrebni su nam novi entuzijazam i podrška. Balkan je mješavina emocija, vjera, naroda koja može značiti bogatstvo različitosti, ali može donijeti i problem ukoliko ukoliko ne postoji podrška EU.
Unija ne smije ostaviti vakum na Balkanu jer će ga ispuniti druge, destabilizirajuće snage. I to se upravo dešava” – kazao je Izetbegović.
Govoreći o ulozi Rusije u regionu, Izetbegović je ukazao na posljednje prijeteće izjave ruskog ambasadora u Bosni i Hercegovini.
“Potrebna nam je jasna poruka da će sve države Zapadnog Balkana postati članice Unije. Bosni i Hercegovini je potreban kandidatski status.
Vijeće EU će narednog mjeseca odlučivati o tim pitanjima i pozivam ih da nas podrže u našim nastojanjima” – poručio je Izetbegović.
Uvodna obraćanja na skupu su imali Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt, generalna sekretarka Vijeća za regionalnu saradnju Majlinda Bregu i šefica Grupe za Zapadni Balkan u Odjelu za strateške komunikacije Službe za vanjske poslove EU-a Jasna Jelisić, koji su pažnju posvetili evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana, utjecaju Rusije na proces proširenja, te rješavanju pitanja sigurnosti, stabilizacije političkih prilika, regionalne saradnje i borbe protiv dezinformacija.
Događaju su također prisustvovali predstavnici HDZ-a BiH, HDZ-a 1990 i PDP-a iz Bosne i Hercegovine, predstavnici članica EPP-a iz regiona, te zastupnici u Evropskom parlamentu i zvaničnici EU koji su involvirani u dešavanja na Zapadnom Balkanu.