Karizmatični Alden Pervan, Sarajlija koji je odrastao i živi u Nizozemskoj je jedan u nizu Bosanaca koji se stavio u prve redove Pokreta Snaga domovine gdje je htio što više da doprinese našoj državi.
Pervan o sebi i svojoj karijeri govori: ”Nedavno sam magistrirao međunarodno i evropsko pravo na Open Universiteit u Heerlen-u. Na istom univerzitetu sam asistent na odjeljenju za međunarodno i evropsko pravo. Moja ambicija je da na ovom odjeljenju i doktoriram. Iako sam odrastao u Nizozemskoj, i volim reći da sam privremeno izvan Bosne i Hercegovine, uvijek sam ostao jako vezan za svoju zemlju porijekla.
Razgovarala: Azemina Smailbegović Mulahuseinović
U prošlosti sam bio predsjednik “Mladi BiH” u Nizozemskoj, nevladine organizacije za mlade iz Bosne i Hercegovine koji žive u Nizozemskoj. U okviru ove NVO radio sam u komisiji za evropske integracije Bosne i Hercegovine organizirajući nekoliko sastanaka u našoj ambasadi u Hagu i konferenciju u Evropskom parlamentu u Briselu”, kaže Pervan.
On ističe da je oduvijek bio mišljenja da je upravobosanskohercegovačka dijaspora motor naše domovine.
“Zato sam od prošle godine aktivan u Pokretu Snaga domovine kao koordinator za Nizozemsku. Vjerujem da upravo bosanskohercegovačka dijaspora posjeduje kapacitete da pokrene prijeko potrebne reforme i pozitivne promjene u Bosni i Hercegovini.
Riječ je o više od milion ljudi koji su u proteklih trideset godina dobili priliku da se razvijaju u različitim dobro organiziranim društvima i sa tim iskustvom mogu odigrati veliku, možda i odlučujuću ulogu u daljnjim evropskim integracijama Bosne i Hercegovine”, ističe Pervan.
On pojašnjava da bosanskohercegovačka udruženja u Nizozemskoj funkcionišu u velikoj mjeri putem svograda u krovnoj organizaciji “BHplatforma”.
“Krovnu organizaciju predvode mnogi predani predstavnici raznih bosanskih udruženja u Nizozemskoj, kao što su predsjednik Hamdija Draganović, Naida Ribić i Elvira Kapo. Pored ovih udruženja koja djeluju na društveno-kulturnom planu, postoji i mreža od deset džemata koji su veoma aktivni u okviru bosanske zajednice u Nizozemskoj”, ističe Pervan.
Na pitanje u kom će broju bosanskohercegovačka dijaspora širom svijeta glasati na ovogodišnjim izborima kaže: “Na to nije lahko odgovoriti. Preko web stranice eizbori.izbori.ba uspostavljen je novi sistem, po kojem se građani u inostranstvu moraju unaprijed online prijaviti.
Kao i svaki novi sistem, i ovaj sistem ima nedostatke koje nije uvijek lahko riješiti, tako da našPokret Snaga domovine održava intenzivan kontakt sa CIK-om kako bismo na vrijeme riješili sve tehničke probleme. Osim toga, postoje problemi sa, na primjer, podnošenjem dokaza o prebivalištu izvan Bosnei Hercegovine. Svaka zemlja ima različite opcije za pružanje takvih informacija. U Nizozemskoj, na primjer, za takvu dokumentaciju nemorate ići u općinu, ali možete koristiti digitalni ključ da brzo i besplatno pružite takve informacije.
Međutim, Bosna i Hercegovina nema takav sistem, pa je to prvo bilo potrebno objasniti. Pored toga, kasna imenovanja novih kadrova u CIK-u prouzrokovalo je da saradnici nisu uvijek u toku da je navedeni digitalni dokaz valjan i već dogovoren i zbog toga šalju odbijenice građanima koji žive u Nizozemskoj. Poslijedica je da naknadno moramo slati e-mailoves dodatnim objašnjenjem kako bi se ta odbijenica ispravila.
Ukratko, iako je digitalizacija neophodna, trenutni sistem registracije stvara prepreke brzoj i efikasnoj registraciji. Osim toga, mnogi građanikoji žive van zemlje neposjeduju bh dokumente, što čini proces registracije težim ili čak,za sada, nemogućim”, pojašnjava situaciju oko registracije Pervan, te dodaje:
”Predlažem da u naredne dvije godine ohrabrimonaše građane da tokom boravka u Bosni i Hercegovini odvoje vrijeme za podnošenje zahtjeva za dokumente naše zemlje. To će svakako olakšati registraciju za dvije godine tokom lokalnih izbora.
On je veoma optimističan, pa kaže:” Ovo je prvi put da je jedan organizovan pokret čiji je nazivPokret Snagadomovine, širom svijeta pokrenuo kampanju pomoći pri registraciji naših građana. Ovi izbori su, stoga, prvi korak i svaki rezultat koji sada bude postignut je korak u pravom smjeru.
Bio bih veoma ponosan kada bismo do roka registrovaliizmeđu 40.000 i 50.000 građana. S obzirom na broj stanovnika u dijaspori, ovo nije mnogo, ali je dobar prvi korak ka budućnosti. Kada uzmemo u obzir sve gore navedene primjere u kratkom vremenskom okviru koji smo imali ovog puta, ovo se može smatrati kao realan rezultat.”
Alden Pervan je, kako smo na početku istakli član akademskezajednice i on je kroz svoju specijalizaciju međunarodnog i evropskog prava odlučio da istražuje temu:”Ništavnost Dejtonskog mirovnog sporazuma”. U okviru Bosanske akademije nauka i umjetnosti uskoro će u Sarajevu biti promovirana njegova knjiga na engleskom i bosanskom jeziku čiji su recenzenti prof.dr. Suad Kurtćehajić i prof. Emir Ramić ( Institut za genocid, Kanada).
“Ovaj rad će služiti i drugim istraživačima širom svijeta da dalje istražuju ovu temu, ali, istovremeno, će poslužiti da postavimo i pitanje – kuda dalje?”, kaže Pervan.
Za kraj razgovora za portal Bhdijaspora.net Alden Pervan je uputio poruku za sve Bosance i Hercegovce, unutar i izvan domovine:„Razvijajmo zajedno državotvornu svijest kako bismo svoju domovinu mogli razvijati i podizati na višu razinu. Jedan od prvih koraka je preuzimanje odgovornosti pri registraciji i u oktobru olovkom pokrenuti pozitivne promjene u našoj domovini. Države se grade stoljećima, tako da ne možemo sve promijeniti u tri decenije a državotvornom sviješću možemo itekako definirati dugoročnu strategiju našeg društva.“