Izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje je donio visoki predstavnik Christian Schmidt su vaÅŸne i neophodne za transparentnije izbore, ocjenjuje bivÅ¡i meÄunarodni sudac Ustavnog suda BiH i profesor ustavnog prava u Grazu Joseph Marko.
Schmidt je u srijedu 27. jula nametnuo izmjene Izbornog zakona koje se odnose na integritet izbornog procesa, ali je odustao, kako kaÅŸu bh. zvaniÄnici od paketa “politiÄkih izmjena” nakon negodovanja u javnosti – prenosi Radio Slobodna Evropa.
Donesene izmjene odnose se na viÅ¡e iznose novÄanih kazni za krÅ¡enje zakona i izbornog procesa, ali i sprjeÄavanje zloupotreba javnih resursa u politiÄke svrhe, zabranu govora mrÅŸnje i niz drugih odluka kojima se sprjeÄavaju izborne malverzacije.
Danima prije donoÅ¡enja odluke, u BiH se spekuliralo o sadrÅŸaju paketa treÄih po redu bonskih ovlasti Christiana Schmidta, posebno o dijelu koji se, prema dokumentu koji je objavljen u medijima, odnosi na izbor delegata u Dom naroda Parlamenta entiteta Federacija BiH.
Planiranim odlukama, od kojih je Schmidt samo privremeno odustao i dao Å¡ansu bh. zvaniÄnicima da se joÅ¡ jednom pokuÅ¡aju sami dogovoriti, nakon niza neuspjeÅ¡nih pregovora koji su trajali godinu dana, predviÄa se prag od tri posto iz svakog kantona za svaki od tri konstitutivna naroda.
Samo iz kantona koji preÄu taj prag bili bi imenovani delegati u Dom naroda FBiH, Å¡to bi, kaÅŸe Marko, bilo krÅ¡enje temeljnih ljudskih prava. OpÄi izbori u BiH raspisani su za 2. oktobar 2022.
RSE: Mislite li da Äe lideri stranaka u BiH iskoristiti vrijeme koje su dobili i doÄi do kompromisnog rjeÅ¡enja o izbornoj reformi?
Marko: Mogao bih jedino spekulirati o tome. Jako su vaÅŸne ove tehniÄke izmjene Izbornog zakona, neophodne. U mom razgovoru s nekoliko mladih ljudi u BiH, ukazali su mi na otvorene zloupotrebe, ucjene biraÄa i koliko je to jeftino.
Naprimjer, za ljude koji rade u tvornicama, moraju fotografirati glasaÄki listiÄ i poslati svome poslodavcu. To je velika zloupotreba kojoj se mora stati u kraj.
I iz tog razloga mislim da su tehniÄke izmjene opravdane i apsolutno potrebne, naravno u skladu s vladavinom prava.
Ovo daje vremena liderima da premaše prepreke, da se savladaju prepreke.
MeÄutim, vrlo sam skeptiÄan prema samim stranaÄkim Äelnicima i koliko su spremni odreÄi svoje apsolutne moÄi, Å¡to je zasnovano na tim njihovim kartelima moÄi, potpunoj vladavini.
Prema mom mišljenju, civilno društvo mora dobiti mnogo više glasa.
TakoÄer u pregovorima i u tom pogledu mislim da bi bila dobra ideja za Europsku uniju u tandemu s visokim predstavnikom da poÄnu javne procese rasprava o neophodnim ustavnim reformama u skladu s presudama Europskog suda za ljudska prava.
RSE: Kako gledate na ulogu visokog predstavnika u BiH, imajuÄi u vidu da dio BiH ili makar zvaniÄnici u entitetu Republika Srpska kaÅŸu da ne poÅ¡tuju ni visokog predstavnika ni njegove odluke, ali i posljednje reakcije u Sarajevu najprije u vezi s izbornim izmjenama?
Marko: Pa, mislim da morate jasno vidjeti da dolazi do potpune promjene situacije nakon opÄih izbora 2006. godine.
Nakon izbora 2006. godine, visoki predstavnik i njegov pravni odjel bili su vrlo utjecajni kako bi se uspostavila mnogo integriranija drÅŸava, kada sam veÄ spomenuo graniÄnu policiju, ali i uvoÄenje poreza na dodanu vrijednost, i ne manje vaÅŸno vojna integracija vojski, barem na papiru.
Ali s pitanjem reforme policije, svi ovi reformski napori da se stabilizira ne samo politiÄki nego i ekonomski sustav Bosne i Hercegovine su zavrÅ¡ili, kada su izborni rezultati ponovno dali punu vlast trima jednonacionalnim strankama, tvrdeÄi da mogu same zastupati volju i interese konstitutivnih naroda.
A od 2006. naovamo svi reformski napori su konstantno blokirani od onoga Å¡to ja nazivam kartelom moÄi SNSD-a (Saveza nezavisnih socijaldemokrata) i Milorada Dodika, SDA (Stranke demokratske akcije) i HDZ-a (Hrvatske demokratske zajednice).
Ove tri monoetniÄke stranke zapravo tvore kartel moÄi “zavadi i vladaj” etniÄki segregiranima.
Mislim da je to sada osnovni problem Bosne i Hercegovine kako prevladati potpunu “etnifikaciju” institucija i drÅŸavnu zarobljenost institucija koja omoguÄava da te tri monoetniÄke stranke svaki put pobjeÄuju na izborima.
Mislim da se meÄunarodna zajednica mora doista probuditi i vidjeti da je to pravi problem za napredak BiH na putu ka europskim integracijama, a naÅŸalost institucije Europske unije, a joÅ¡ viÅ¡e, nekoliko drÅŸava Älanica nisu zainteresirani za prevladavanje ovih mehanizama blokade koji se u BiH obiÄno zlorabe u zakonodavnim procesima.
Cijeli intervju proÄitajte na portalu Radio Slobodna Evropa.