Kada je lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik 21. februara na press konferenciji u Banja Luci otvoreno negirao genocid, pitali su državno Tužilaštvo da li će po službenoj dužnosti pokrenuti istragu u ovom slučaju.
Budući da je informacija od interesa za javnost, a da Tužilaštvo Bosne i Hercegovine može po službenoj dužnosti pokrenuti istragu protiv predsjednika RS-a, iz te institucije su na upit Klix.ba odgovorili:
“U Tužiteljstvu BiH ima formiran predmet koji je u radu kod postupajućeg tužitelja.
U ovom trenutku, više informacija ili detalja, ne možemo davati”.
Negiranje genocida na press konferenciji u Banja Luci nije bilo prvi put da Dodik negira genocid u Srebrenici,
iako je odredbama Krivičnog zakona nakon odluke bivšeg visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka, negiranje zločina genocida, ali i drugih zločina za koje postoje presude međunarodnih sudova i Suda BiH, kažnjivo zakonom od tri mjeseca do tri godine zatvora.
Iz Tužilaštva BiH ranije su sugerirali da zbog nedostatka sudske prakse u ovakvim predmetima, centri za edukaciju sudija i tužilaca u 2023. godini angažuju međunarodne eksperte iz Evropskog suda za ljudskih prava ili drugih zemalja Evropske unije kako bi radili na edukaciji policijskih službenika, sudija i tužilaca u BiH.