Odavanjem počasti i polaganjem cvijeća ispred Vječne vatre, spomenika žrtvama fašizma iz Drugog svjetskog rata, jutros je u Sarajevu počelo obilježavanje 6. aprila, Dana grada Sarajeva.
U centru grada okupile su se brojne delegacije koje su željele podsjetiti na dva jako važna datuma u historiji Sarajeva, 6. aprila 1945. i 1992. godine.
Među prisutnima, između ostalih, bili su članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Denis Bećirović i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić.
Šesti april je jedan od najznačajnijih datuma u historiji Sarajeva.
Sve što se događalo tog datuma 1945. i 1992. godine postalo je simbol otpora njegovih građana svim oblicima fašizma, ksenofobije i mržnje prema drugom i drugačijem.
To je dan kada je Sarajevo oslobođeno od fašističke okupacije tokom Drugog svjetskog rata, ali i dan koji simbolizuje početak opsade Sarajeva u proteklom ratu u BiH.
Zbog toga se 6. april obilježava kao Dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu i kao Dan grada.
Zlotvori koji su od 1992. do 1996. ubijali djecu Sarajeva, starce i žene ne razlikuju se suštinski od zlotvora iz Drugog svjetskog rata, poručio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović povodom 6. aprila, Dana grada Sarajeva, javlja Anadolija.
“Sarajevo je 6. aprila 1945. godine oslobođeno od nacifašizma.
Zatim, 5. i 6. aprila 1992. godine počela je opsada Sarajeva.
Zlotvori koji su od 1992. do 1996. ubijali djecu Sarajeva, starce, žene, građane i građanke Sarajeva ne razlikuju se suštinski od zlotvora iz Drugog svjetskog rata”, naglasio je Bećirović.
Ipak, smatra član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, ideja Sarajeva je pobijedila.
“Ideja Bosne i Hercegovine je pobijedila, ideja zajedničkog života je pobijedila.
Sarajevo i Bosna i Hercegovina će iz godine u godinu biti sve jači, a oni koji nasrću na Bosnu i Hercegovinu osuđeni su na propast i oni sigurno, prije ili kasnije, idu na smetljište historije”, zaključio je Bećirović.