“Usvajanje Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na teritoriji entiteta Republike Srpske predstavlja “opasan korak ka disoluciji entiteta od države”, te Savezna vlada Njemačke, kao što to čini i Evropska komisija, “uskraćuje finansijsku podršku za velike infrastrukturne projekte” sa tim entitetom zbog “secesionističkog pravca” kojim ide, stoji u odgovoru ambasade Njemačke.
“Odluka parlamenta bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska o važenju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske grubo krši duh i slovo Ustava zemlje i Dejtonski mirovni sporazum iz 1995. godine, koji su već skoro tri decenije garant mira u zemlji.
Ovo je još jedan daljnji, opasan korak ka disoluciji entiteta od države”, navodi ambasada, nakon upita koji je poslan Ministarstvu vanjskih poslova te zemlje – prenosi N1.
Ističe se da nadležnost i uloga Ustavnog suda Bosne i Hercegovine “direktno proizilazi iz Ustava zemlje”, te da su odluke tog suda, po Ustavu, “konačne i obvezujuće i moraju ih poštovati sve strane”.
“Nijedan entitetski parlament nema pravo poništavati odluke Ustavnog suda ili nalagati njihovo neprimjenjivanje. Odluka Narodne skupštine Republike Srpske.
Dakle, nema nikakav pravni osnov i pravno je i politički nebitna.
Ta odluka doprinosi nazadovanju Bosne i Hercegovine koja je tek u decembru dobila status kandidata za EU. Ovo šteti interesima građanki i građana ove zemlje”, upozoravaju.
“Kao što to čini Evropska komisija, tako i Savezna vlada Njemačke uskraćuje finansijsku podršku za velike infrastrukturne projekte sa Republikom Srpskom zbog secesionističkog pravca kojim ide Republika Srpska”, navode na kraju.
Redakcija N1 je pitala i EUFOR za komentar na dešavanja u NSRS-u.
Pitali su da li su poduzeli neke mjere za povećanje sigurnosti u BiH, ali i kako komentiraju nove odluke NSRS-a?
“Zahvaljujemo se na upućenim pitanjima, u prilogu dostavljamo odgovor iz Glavne komande EUFOR-a.
EUFOR konstantno motri situaciju na terenu skupa sa našim BiH partnerima.
Na osnovu našeg mandata, EUFOR surađuje sa svim organizacijama u BiH i održava sigurno i stabilno okruženje.
EUFOR je privržen u stopostotnosti Bosni i Hercegovini, GK EUFOR-a ne daje saopćenja ni ti komentira o političkoj situaciji u BiH”, naveli su u odgovoru za N1.