Nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt donio odluku kojom nameće tehničke izmjene izbornog zakonodavstva u BiH, iz Brisela je stigla poruka kako se reforme očekuju od lokalnih vlasti, i da se izvršne ovlasti visokog predstavnika trebaju koristiti “samo kao posljednja mjera”, te kako je opsežna međunarodna supervizija “nekompatibilna s europskom budućnosti BiH”. Oglasili su se i iz američke i britanske ambasade.
“EU je izrazila snažnu sklonost tome da Parlament BiH preuzme svoju odgovornost i usvoji ove reforme, kao što su se lideri državne koalicije obavezali da će učiniti na vrijeme za provedbu tokom općinskih izbora u oktobru“, saopšteno je iz ureda Visokog predstavnika EU za vanjsku politiku.
Ističe se kako Europska unija očekuje da vlasti Bosne i Hercegovine provedu potrebne reforme koje će osigurati provedbu izbora “u skladu s europskim standardima provedbom preporuka OSCE/ODIHR-a i relevantnih preporuka Venecijanske komisije, te osigurati transparentnost financiranja političkih stranaka”.
O korištenju Bonskih ovlasti visokog predstavnika te međunarodnom prisustvu izrečen je slijedeći stav:
“EU podsjeća da se njegove izvršne ovlasti trebaju koristiti samo kao posljednja mjera protiv nepopravljivih nezakonitih radnji.
EU ističe da je opsežna međunarodna supervizija nekompatibilna s europskom budućnosti BiH i očekuje od svih sudionika odgovorno ponašanje i suzdržanost u narednom razdoblju“.
Na kraju saopštenja se navodi da će, nakon odluke Europskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora, EU nastaviti raditi s vlastima BiH na napredovanju na europskom putu.
Nakon odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne izmjene Izbornog zakona BiH oglasili su se i iz ambasade SAD-a u BiH te su poručili da pozdavljaju Odluku visokog predstavnika. “Sjedinjene Američke Države pozdravljaju odluku visokog predstavnika o nametanju izmjena Izbornog zakona kako bi se ojačao integritet izbornog procesa u BiH”, navodi se u reakciji Ambasade SAD u BiH na današnju odluku Christiana Schmidta.
“Žao nam je što se sve stranke nisu angažovale u dobroj vjeri ili se istinski obavezale na izborni integritet.
Njihov neuspjeh je razlog zašto je HR morao djelovati.
Od vitalnog je značaja osigurati da izbori budu slobodni i pošteni i da građani BiH znaju da će njihovi glasački listići biti prebrojani onako kako su dani”, poručili su u reakciji iz američke ambasade.
Povodom odluke visokog prestavnika u BiH Christiana Schmidta da nametne tehničke izmjene Izbornog zakona oglasio se ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u Bosni i Hercegovini Julian Reilly.
Kako navodi u objavi na X nalogu, Ujedinjeno Kraljevstvo podržava ovu odluku sa ciljem snažnijeg izbornog integriteta.
“Ujedinjeno Kraljevstvo ima jasan stav da izborni sistem Bosne i Hercegovine treba biti transparentniji i pravičniji prije održavanja lokalnih izbora u oktobru 2024. godine.
Za veliko žaljenje je činjenica da lokalni političari nisu ispunili svoja obećanja da će riješiti ovo pitanje, uprkos tome što su imali vremena koje se mjeri u mjesecima.
Visoki predstavnik ima našu punu podršku za njegovo djelovanje koje za cilj ima pružanje snažnijeg integriteta koji zahtijevaju građani i političke stranke”, poručio je ambasador Ujedinjenog Kraljevstva u Bosni i Hercegovini Julian Reilly.
Podsjećamo, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obratio se danas javnosti i saopćio odluku o nametanju izmjena Izbornog zakona.
“Dugo se o tome raspravlja, mnoge organizacije su doprinijele tome. Ja ću danas učiniti ono što je trebalo učiniti prije mnogo godina. Garancija slobodnih i poštenih izbora za sve građane BiH. Ja želim da objavim odluku kojom donosim izmjene Izbornog zakona BiH u skladu sa mojim mandatom. Ovo radim za sve građane BiH“, kazao je Schmidt.