Predsjednik Mirsad Hadžikadić bez imalo ustezanja reagovao nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku o tehničkim izmjenama Izbornog zakona. Oglasio se na Facebooku, a u nastavku njegovu objavu prenosimo u cijelosti. Podsjećamo, danas reakcije nakon odluke Schmidta pristižu bukvalno sa svih strana.
“ODLUKA VISOKOG PREDSTAVNIKA BILA PRIJEKO POTREBNA I RANIJE!
Pozdravljam odluku Visokog predstavnika da nametne tehničke izmjene Izbornog zakona. Žao mi je što to nije uradio i ranije jer se izgubilo dosta vremena čekajući na domaće igrače za koje se znalo da rade samo na stvarima koje su njima u interesu. Ovako se izgubilo vrijeme i sada se mora raditi sa pilotima na pojedinim, a ne svim, biračkim mjestima.
Žao mi je i što ponovo daje mogućnost domaćim političarima da u roku od 3 sedmice unesu izmjene ovog zakona. Od njih se ništa dobro za građane ne može očekivati.
Na kraju, drago mi je da je spriječio i presuđene ratne zločince da se kandiduju na izborima. Zar nije čudno da sve što je u Evropi normalno ovdje zahtijeva posebne intervencije stranaca?”, naveo je Hadžikadić.
Nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt donio odluku kojom nameće tehničke izmjene izbornog zakonodavstva u BiH, iz Brisela je stigla poruka kako se reforme očekuju od lokalnih vlasti, i da se izvršne ovlasti visokog predstavnika trebaju koristiti “samo kao posljednja mjera”, te kako je opsežna međunarodna supervizija “nekompatibilna s europskom budućnosti BiH”. Oglasili su se i iz američke i britanske ambasade.
“EU je izrazila snažnu sklonost tome da Parlament BiH preuzme svoju odgovornost i usvoji ove reforme, kao što su se lideri državne koalicije obavezali da će učiniti na vrijeme za provedbu tokom općinskih izbora u oktobru“, saopšteno je iz ureda Visokog predstavnika EU za vanjsku politiku.
Ističe se kako Europska unija očekuje da vlasti Bosne i Hercegovine provedu potrebne reforme koje će osigurati provedbu izbora “u skladu s europskim standardima provedbom preporuka OSCE/ODIHR-a i relevantnih preporuka Venecijanske komisije, te osigurati transparentnost financiranja političkih stranaka”.
O korištenju Bonskih ovlasti visokog predstavnika te međunarodnom prisustvu izrečen je slijedeći stav:
“EU podsjeća da se njegove izvršne ovlasti trebaju koristiti samo kao posljednja mjera protiv nepopravljivih nezakonitih radnji.
EU ističe da je opsežna međunarodna supervizija nekompatibilna s europskom budućnosti BiH i očekuje od svih sudionika odgovorno ponašanje i suzdržanost u narednom razdoblju“.
Na kraju saopštenja se navodi da će, nakon odluke Europskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora, EU nastaviti raditi s vlastima BiH na napredovanju na europskom putu.