Potpredsjednik bh. entiteta RS Ćamil Duraković oglasio se povodom obraćanja članice Predsjedništva Željke Cvijanović pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija. Duraković se tim povodom obratio javnosti na društvenoj platformi X (nekadašnji Twitter), a njegovu objavu prenosimo u cijelosti:
“Iskren da budem, zadovoljstvo je slušati kada predsjedavajuća Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović kaže ‘in our country'”, napisao je Duraković na platformi X što u prevodu sa engleskog znači “u našoj državi” .
Podsjetimo, zasjedanje je sazvano na zahtjev Rusije – koja je kao razloge navela narušavanje sigurnosne situacije i rizike podrivanja Daytonskog mirovnog sporazuma.
Iako se kao razlog zahtjeva za održavanje sjednice Vijeća sigurnosti ne navodi nacrt rezolucije o genocidu o Srebrenici, diplomatski izvori u New Yorku prenijeli su da je razlog zasjedanja povezan sa tim, pošto Srbija i Rusija aktivno lobiraju protiv te rezolucije.
Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović je zatražila obraćanje, a taj zahtjev je uputila Rusija.
U obraćanju pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih nacija članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović optužila je međunarodnu zajednicu i strane ambasadore da “zadiru u unutrašnja pitanja BiH” te optužila Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH, da “nezakonito djeluje”.
Osvrnula se i na rezoluciju o genocidu u Srebrenici o kojoj će se glasati u Generalnoj skupštini UN-a.
“Čak je i rezolucija o danu sjećanja na Srebrenicu koja se predlaže Generalnoj skupštini UN-a eklatantan primjer kako strano miješanje i nepoštovanje ustava BiH podrivaju mir i stabilnost. Nacrt rezolucije, čiji su autori pojedine zemlje i ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija, odražava potpuno nepoštovanje Ustava BiH i Predsjedništva BiH, koje je isključivo nadležno za formulisanje vanjske politike BiH.
O tom nacrtu rezolucije Predsjedništvo nije ni razgovaralo niti je usvojilo; štaviše, nema ni konsenzusa među našim narodima niti na bilo kom nivou vlasti o tekstu rezolucije, koji je namjerno uskraćen i skriven od javnosti. Većina vaših država zna da se ova aktivnost vodi u suprotnosti sa Dejtonskim sporazumom, ali ste jednostavno odlučili da tu činjenicu ignorišete”, rekla je Cvijanović.
Ističe da neke članice UN-a smatraju da je ova rezolucija benigna i da predstavlja čin ljudskog saosjećanja.
“Međutim, jasno je da je namjera koja stoji iza nje sve samo ne benigna. Profesor Francis Boyle, pravni savjetnik bošnjačkih političkih lidera, prošlog petka, 26. aprila, u intervjuu jednoj sarajevskoj TV, izjavio je da nakon donošenja rezolucije u Generalnoj skupštini UN-a, sve tzv. “probosanske snage” moraju da se ujedine da to iskoristite za ukidanje Republike Srpske.
Ova opasna izjava, nažalost, odražava preovlađujuću namjeru mnogih bošnjačkih političkih lidera i jasno pokazuje da je predložena rezolucija destabilizujuća za mir i stabilnost u BiH”, navodi Cvijanović.
Optužila je međunarodnu zajednicu da favorizuje “bošnjačku stranu” te je iznijela niz skandaloznih tvrdnji.
“I dok zvaničnici RS govore o neophodnosti očuvanja mira i stabilnosti i rješavanja svih otvorenih političkih pitanja u demokratskim institucijama, određenim prijetnjama i militarističkim izjavama zapadni ambasadori u Sarajevu nastoje da uliju strah u Srbe, a istovremeno daju nadu nekim radikalnim snagam u bošnjačkom političkom vrhu da će NATO ‘riješiti’ “problematičnu” RS tako što će je ukinuti.
Istovremeno, bošnjački zvaničnici, poput ministra odbrane BiH Zukana Heleza i ministra bezbjednosti FBiH Rame Isaka, otvoreno prijete nasiljem i ratom. Među mnogobrojnim zapaljivim izjavama ministra Heleza, dvije su najopasnije: da stvara “rezervne” vojne snage u BiH, i poziv da se u škole u BiH uvede “vojna obuka”. Ministar Isak je, s druge strane, izjavio da će “povesti 10 korpusa” kada se RS bude ukidala”, smatra Cvijanović.
Cvijanović je rekla da se ovakve prijetnje i pozive na nasilje, Schmidt i strani ambasadori rijetko osuđuju.
“Takođe treba napomenuti da aktuelna prijetnja od radikalnih islamskih terorističkih ćelija predstavlja opasnost ne samo za mir u BiH i na Zapadnom Balkanu nego i u cijeloj Evropi.
Prije samo dvije sedmice, policijske snage su u Zenici uhapsile jednu osobu koja se sumnjiči da pripada radikalnoj islamističkoj grupi u FBiH.
Lokalni mediji u BiH nedavno su objavili i da je ministar Helez odobrio da poligoni Oružanih snaga BiH u Mostaru koriste strani državljani i pojedini mještani povezani sa radikalnim vehabijskim pokretom”, navela je Cvijanović iznoseći niz neprovjerenih tvrdnji.