Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke oglasilo se na X-u osuđujući napade na aktiviste u Srbiji pozivajući vlasti na poštivanje ljudskih prava. U najnovijem saopštenju Ministarstva vanjskih poslova Njemačke navodi se da je odnos vlasti prema studentskoj populaciji i aktivistima neodgovarajući.
“Situacija u Srbiji i dalje je duboko zabrinjavajuća, aktivisti se suočavaju s napadima i kampanjama klevetanja zbog podizanja glasa. Mediji i političari moraju se ponašati odgovorno”, naveli su u saopštenju.
“Srbija je kandidat Evropske unije i kao takav očekujemo da će podržavati vladavinu prava i ljudska prava”, dodali su u saopštenju.
Od početka studentskih protesta i demonstracija režimski mediji u Srbiji optužuju studente za povezanost sa stranim obavještajnim službama. Veliki broj studenata je priveden na informativne razgovore sa policijskim i obavještajnim agencijama.
Podsjetimo, studenti svih državnih univerziteta u Srbiji su organizovali velike proteste u Kragujevcu povodom Dana državnosti Srbije, a koji su održani pod sloganom “Sretnimo se za Sretenje”.
Baš kao i na prethodnim skupovima koji su održani širom Srbije i na ovom se okupilo desetine hiljada studenata, ali i drugih građana koji su izrazili nezadovoljstvo aktuelnom vlašću kao i istragom povodom smrti građana koji su poginuli u padu nadstrešnice.
Tokom protesta, studenti su pročitali u svoje pismo u kojem se navodi kako od novembra 2024. godine nije ispunjen nijedan njihov zahtjev.
“Srećemo se na mjestu gdje je rođena srpska državnost – u Kragujevcu. Za studente Sretenjski ustav mnogo je više od puke historiografske činjenice.
U našem studentskom paralelnom univerzumu ustavi postoje kako bi se primjenjivale najznačajnije društvene vrijednosti.
Slovo bez primjene, učili su nas, jalovo je. Tome svjedočimo i danas, predstavljamo generaciju koja se ne sjeća nijedne vlasti do ove”, navodi se u pismu.
Na kraju pisma studenti poručuju da je kraj zimskog sna te da java obećava.
“Sretno nam svima Sretenje i dan državnosti i da zajedno istrajemo u našoj borbi”, zaključuje se u pismu.
Tokom protesta mogle su se čuti brojne poruke podrške, a građani su pjevali državni himnu “Bože pravde”, studentsku himnu “Gaudeamus igitur”, “Tamo daleko” te “Ovo je zemlja za nas”.