Akademik Slavo Kukić govorio je o društveno-političkom trenutku u kojem se Bosna i Hercegovina nalazi, oštro kritizirao posljednje poteze nacionalnih političkih “poglavica“ u BiH, te izrazio optimizam kada je u pitanju dolazak novog specijalnog izaslanika američkog predsjednika za Zapadni Balkan.
Posljednjih nekoliko dana građani Bosne i Hercegovine svjedočili su rođendanu u Mostaru, korona-derneku na Kozari i glamuroznom vjenčanju u Sarajevu. Jesu li nacionalni prvaci Čović, Dodik i Izetbegović već krenuli u predizbornu kampanju, kakvo je vaše mišljenje?
-Nisam posve siguran da sve to može biti u funkciji ponovnog osvajanja srca bosanskohercegovačkih birača, čak ni onih koji su sve ove godine lojalni glasači ovih triju nacionalističkih filozofija.
No, siguran sam da su najnoviji „biseri“ trojice „veličanstvenih“ dokaz nesvakidašnje drskosti koja tjera na zgražanje i prema njima najlojalnijih.
Zar na zgražanje ne tjera izdizanje najobičnijeg, usto religijskog obreda vjenčanja, na ravan prvorazrednog državnog događaja u zemlji koja je tobože sekularna? I zar ga dodatno ne pojačava spoznaja da sve to nije plod slučajnosti nego rezultat scenarija, osmišljenog u kabinetima onih koji ovu zemlju smatraju vlastitom prćijom.
Zar, potom, na zgražanje ne tjera gotovo mitska opijenost idejom da vlastita misija u ovom vremenu zaslužuje da ti i obitelj u povijesti bude ovjekovječena obilježjima kojima su čašćene velike obitelji iz vremena Srednjeg vijeka – obiteljskim grbom preko kojeg bi se sjećanje na tvoju povijesnu misiju, a ne isključujem da je pozadina nedavne rođendanske farse „prvog u Hrvata“ baš to, sačuvalo stoljećima.
Zar, na koncu, na povraćanje ne tjera spoznaja da sve to još uvijek djeluje benigno u odnosu na monstruoznost poruka odaslanih s mitske Kozare, na kojoj se jedan od najmoćnijih plemenskih političkih kabadahija, izvrgavajući podsmjehu raju koja je, kako bi preživjela, bila prisiljena napustiti i dom i domovinu, pohvali da je njemu i njegovima „najbolje ovdje“.
I što je najgore, izgovoreno je gola istina, kao što je istina da to njihovo „dobro“ ovdje počiva na pljački zbog koje po bijelom svijetu pragove obijaju mnogi.
Stoga se najiskrenije nadam da će najnoviji „biseri“ plemenskih poglavica ljudima ove zemlje konačno upaliti lampice s kim imaju posla. I natjerati ih da konačno razmisle o tome što im je i samima činiti kako bi se takve politike i političare zaustavilo, kaže Slavo Kukić.
Kako uopće gledate na posjet turskog predsjednika Erdogana Bosni i Hercegovini i izjave Milorada Dodika nakon sastanka u Predsjedništvu BiH. Je li Dodik ponovno nasamario opoziciju u RS-u?
-Što se tiče istupa Dodika nakon sastanka s Erdoganom, u pitanju je istup kontinuiteta. On je protiv da se u unutarnje stvari BiH miješaju stranci, neovisno o tome kakva je njihova uloga u okončanju rata, osim ako su u pitanju stranci koji odgovaraju njemu samu.
On u pomoć već sada priziva Srbiju, Hrvatsku, Tursku, neće proći puno da će im pridružiti i Rusiju, a ni na kraj pameti mu da u vezi s budućnošću BiH sasluša i ostale – SAD, Njemačku, Veliku Britaniju.
Dodik je za unutarnji dogovor o budućnosti BiH ako je on moguć, a ako nije treba učiniti ono što se, pita li se njega, nameće kao jedino moguće rješenje – da svi konačno prihvate činjenicu da je BiH nemoguća i da svatko od njezinih konstitutivnih naroda, kako bi se spriječilo novo krvoproliće, ide svojim putem.
Na koncu, Dodikov istup nakon sastanka s Erdoganom je najzornije posvjedočio da verbalna akrobatistika Aleksandra Vučića nije slučajna, ali i da ju je u svoj vokabular uvoditi počeo i sam Dodik. Prisjetimo se, Vučić stalno ponavlja floskulu kako poštuje teritorijalni integritet BiH, a pitanje njezina unutarnjeg ustrojstva, bez da se ikada „prevari“ pa da izraze poštovanja obznani i prema suverenitetu BiH, prepušta njezinim narodima.
Identične sudove je konačno, nakon razgovora s Erdoganom, preko vlastita jezika prevalio i Dodik. On je, ako dobro upamtih, za to da se održi teritorijalni integritet BiH, a politički aranžman mora da bude unutra, ono što se mi dogovorimo.
Što bi se to trebalo dogovoriti? Znači li to da u svoje računice Dodik unosi i ideju da se Bosni i Hercegovini konačno uzme suverenitet kao odrednicu koja je pozicionira u međunarodnom pravu i da se on prenese na entitete.
I da RS zahvaljujući tome konačno postane ono što bi on želio – država. Bojim se da njegova sarajevska izjava, koja je na fonu onoga što Vučić ponavlja godinama, znači baš to”, dodao je Kukić.