Član Predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je sa sjednice Glavnog odbora SNSD-a na Palama najavio povlačenje nadležnosti, to jeste saglasnost sa tri sporazuma sa Federacijom BiH – o Upravi za indirektno oporezivanje (UIO), Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) i Oružanim snagama BiH. To je indirektna najava obnavljanja vojske RS.
To je suština “paljanske deklaracije” koju je u četvrtak navečer usvojio Glavni odbor SNSD-a.
Tragom novih Dodikovih poteza stigao je komentar Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu i Sjevernoatlantskog saveza (NATO).
“Sjedinjene Države čvrsto podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet BiH kao jedne države sa dva entiteta i Brčko Distriktom. Ne postoji ustavni put kojim bi se jedan entitet jednostrano povukao iz državnih institucija. Takve radnje bile bi neustavne i antidejtonske. Dalji razvoj na temeljima mira iz Dejtonskog mirovnog sporazuma najbolja je garancija sigurnosti i put ka prosperitetu za sve u oba entiteta i u Brčko Distriktu”, naveli su iz Ureda za informiranje Ambasade SAD-a.
Neodgovorno je, dodali su, od lidera da “pokušavaju odvući pažnju građana od problema korupcije koja ih sputava, te da zanemaruju provedbu reformi neophodnih za kreiranje boljih ekonomskih prilika i zdravstvenih ishoda za sve”.
“Nastavit ćemo podržavati političke lidere i sve građane koji se uzdižu iznad retorike podjela i rade na izgradnji povjerenja i stvaranju sigurnije i prosperitetnije zemlje za sve. Prijedlozi kojima se unazađuju mir i napredak postignuti u posljednjih 26 godina vode samo u izolaciju i ekonomsku propast. Sjedinjene Države spremne su da koriste sve raspoložive sankcije protiv onih koji podrivaju ili omogućavaju podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali one nisu zamjena za odgovornost svih lidera u BiH da odbace destabilizujuće djelovanje i da, umjesto toga, kroz institucije BiH rade na unaprijeđenju funkcionalnosti”, zaključili su iz Ambasade SAD-a u Sarajevu.
Iz NATO-a su također za portal Radiosarajevo.ba prkomentarisali ovu situaciju.
“NATO snažno podržava suverenitet i teritorijalni integritet stabilne Bosne i Hercegovine. Nastavljamo da ohrabrujemo pomirenje i pozivamo političke lidere da izbjegavaju retoriku podjela. Posvećeni smo održavanju snažnog političkog dijaloga i praktične saradnje sa Bosnom i Hercegovinom.
Također nudimo kontinuiranu podršku reformskim naporima Bosne i Hercegovine u euroatlantskim reformama – za dobrobit svih u Bosni i Hercegovini – uključujući i napore NATO štaba u Sarajevu”, kazali su.