Ambasada SAD-a u BiH iskazala jasan stav.
Postupci ili prijetnje vezane za raspad Bosne i Hercegovine su neprihvatljivi i u suprotnosti su sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom Bosne i Hercegovne, koji entitetima ne daju pravo na otcjepljenje, reÄeno je iz Ureda za odnose s javnoĹĄÄu Ambasade SAD-a u BiH.
“PolitiÄki, vjerski, i lideri u zajednicama, kao i mediji koji izvjeĹĄtavaju o njima imaju odgovornost da se fokusiraju na konstruktivan dijalog umjesto na retoriku podjela. Republika Srpska je integralni dio Bosne i Hercegovine i izolacija nije u interesu njenih graÄana. Svi lideri se trebaju okrenuti kljuÄnim zadacima demokratskog rukovoÄenja i reformama koje vode ka izgradnji bolje buduÄnosti za sve u Bosni i Hercegovini”, reÄeno je Feni na molbu za komentar najave Älana PredsjedniĹĄtva BiH iz RS Milorada Dodika da Äe ovaj entitet krenuti u proces disolucije i sprijeÄiti rad institucija BiH (TuĹžilaĹĄtvo, SIPA), nakon ĹĄto je visoki predstavnik Valentin Inzko proglasio zakonske izmjene kojima se zabranjuje negiranje genocida, prenosi FENA.
Kako je odgovoreno Feni, sve Ĺžrtve ratova u Bosni i Hercegovini zasluĹžuju pravdu, a to je pitanje ljudskih prava i niko ne treba iskoriĹĄtavati stradanja bilo kojih Ĺžrtava radi ostvarivanja politiÄke koristi. UtvrÄivanje individualne odgovornosti za ratne zloÄine i odbacivanje navoda o kolektivnoj odgvornosti su podjednako vaĹžni za iscjeljivanje rana i izgradnju povjerenja.
“Sjedinjene AmeriÄke DrĹžave ostaju Ävrsto privrĹžene Bosni i Hercegovini kao demokratskoj, multietniÄkoj, suverenoj i nezavisnoj drĹžavi sa neupitnim teritorijalnim integritetom i njenoj buduÄnosti koja je najbolje zagarantovana u evroatlantskoj zajednici zemalja. Postupci ili prijetnje vezane za raspad Bosne i Hercegovine su neprihvatljive i u suprotnosti su sa Dejtonskim mirovnim sporazumom i Ustavom Bosne i Hercegovne, koji entitetima ne daju pravo na otcjepljenje”, reÄeno je iz Ureda za odnose s javnoĹĄÄu Ambasade SAD-a u BiH.