Američki ambasador u Bosni i Hercegovini Michael Murphy sastao se danas sa članom Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem, i tom prilikom ponovio “odlučnost SAD-a da se suprotstave antidejtonskim aktivnostima, kao što su jučerašnje neustavne komemoracije u entitetu Republika Srpska (RS)”, te je potvrdio “nepokolebljivu predanost Sjedinjenih Država teritorijalnom integritetu, suverenitetu i multietničkom karakteru Bosne i Hercegovine”, saopšteno je iz ambasade.
“Ustavni sud Bosne i Hercegovine više je puta donio odluku o neustavnosti obilježavanja Dana Republike Srpske 9. januara.
Ova odluka vrijedi bez obzira na to ko sudjeluje u proslavi.
Nije riječ samo o obilježavanju praznika, već o konkretnom odabiru 9. januara, koji se poklapa s pravoslavnim vjerskim praznikom i krši nekoliko odredbi Ustava BiH koje zabranjuju diskriminaciju. Ova se odluka temelji na zakonu, a ne na mišljenju”, saopšteno je iz ambasade.
Također, podsjeća se da prema Članu III(3) Dejtonskog ustava, “svi entiteti su obavezni u potpunosti poštivati odluke institucija BiH, uključujući obavezujuće i konačne odluke Ustavnog suda”.
“Nepoštivanje ovih rješenja predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu BiH. Sjedinjene Američke Države očekuju da će tijela za provođenje zakona i pravosudna tijela poduzeti brzu i odlučnu akciju kako bi istražili sva kršenja zakona u vezi s proslavom Dana Republike Srpske 9. januara”, poručuju iz ambasade.
Podsjeća se i na to da su SAD ranije poduzele snažne mjere za suprotstavljanje antidejtonskim aktivnostima i ostaju predane sličnim potezima za održavanje vladavine prava.
U Banjoj Luci jučer je održan “svečani defile” povodom održavanja “dana Republike Srpske”, a kojeg je Ustavni sud Bosne i Hercegovine u nekoliko navrata proglasio neustavnim zbog njegove diskriminatorne prirode.
Događaju nije prisustvovao Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske zbog oporavka nakon operacije koju je imao krajem prošle godine u Beogradu.
Prisutni su bili članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, Nenad Stevandić, predsjednik NSRS te delegacija iz Srbije predvođena Aleksandrom Vulinom, potpredsjednikom Vlade Srbije.
Među gostima su bili i srpski patrijarh Porfirije te ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov i brojni drugi predstavnici institucija BiH iz reda srpskog naroda.
“Važnost kontinuiteta dvostranačke podrške SAD-a Bosni i Hercegovini”
Povodom sastanka s ambasadorom Murphyjem oglasio se i Bećirović, zahvaljujući se na kontinuiranoj podršci SAD-a Bosni i Hercegovini na njenom putu ka punopravnom članstvu u EU i NATO-u.
Sagovornici su izrazili zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom, te naglasili važnost nastavka strateškog partnerstva s ciljem jačanja stabilnosti, sigurnosti i napretka Bosne i Hercegovine i regije.
Razmotrena su i ključna pitanja koja se tiču bilateralnih odnosa. Bećirović je ukazao je na važnost kontinuiteta dvostranačke podrške SAD-a BiH, i njenom suverenitetu i teritorijalnom integritetu, nezavisno od toga da li su na vlasti republikanci ili demokrati.
Ambasador Murphy je istakao kako je bitno da domaći lideri stave dobrobit građana ispred ličnih ili stranačkih interesa.
Posebno je naglasio važnost projekta Južne interkonekcije, kao transformativnog energetskog projekta s ciljem osiguranja energetske nezavisnosti Bosne i Hercegovine. To je u interesu svih naroda i građana jer jača sigurnost i ekonomsku stabilnost.
Sagovornici su naglasili da je svima u Bosni i Hercegovini i regiji u interesu izgradnja mirnog i stabilnog okruženja, pogodnog za privlačenje direktnih inozemnih investicija, saopšteno je iz Bećirovićevog kabineta.