Američka senatorica Jeanne Shaheen, članica Odbora za vanjske poslove Senata, je tokom saslušanja Nicole McGraw, koju je Donald Trump nominovao za ambasadorku u Hrvatskoj, govorila o situaciji u Bosni i Hercegovini, okrivljujući lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića za zastoj u izgradnji Južne interkonekcije, navodeći da je on “aktivno blokirao ovaj projekt” tražeći načine da ga iskoristi “kako bi povećao svoju moć”.
Shaheen je Mcgraw pitala da li je spremna da, kroz razgovore s hrvatskim vlastima u Zagrebu, izvrši pritisak na Čovića da se projekat konačno završi.
Također je pitala da li je Mcgraw spremna “pozvati na američke sankcije protiv Čovića ako nastavi blokirati realizaciju ovog projekta”.
Shaheen je održala uvodno obraćanje na saslušanju o nominacijama Briana Burcha za ambasadora u Vatikanu, Brandona Judda za ambasadora u Čileu i Nicole McGraw za ambasadoricu u Hrvatskoj.
Naglasila je stratešku važnost Hrvatske na Zapadnom Balkanu i istakla njenu ulogu u podršci operacijama NATO-a, jačanju regionalne sigurnosti i unapređenju energetske diverzifikacije širom jugoistočne Evrope.
Obraćajući se McGraw, Shaheen je rekla da, “bilo da se radi o raspadu Jugoslavije ili etničkim sukobima koji su uslijedili, Zapadni Balkan je regija svijeta koja je prečesto bila zanemarena, kako od strane Evrope, tako i od strane Sjedinjenih Država”, te je istakla da je to regija za koju je “lično veoma zainteresirana”.
“Mislim da je od ključne važnosti da vanjska politika Sjedinjenih Država ne ponavlja greške iz prošlosti. Kada se događaji na terenu na Balkanu dese, moramo reagirati brzo i efikasno.
Od suprotstavljanja ruskom uticaju, do održavanja podrške Ukrajini – kao saveznik u NATO-u, Hrvatska je ključna za ove napore. Hrvatska ima jedinstveno važnu ulogu u Bosni i Hercegovini, kako zbog etničkih, tako i političkih veza”, navela je.
Posebno je istakla da će regija, a pogotovo Hrvatska, biti of “vitalnog značaja” kao energetska tranzitna tačka, ako Evropa želi da zaustavi zavisnost od ruske energije.
“Nadam se da ćete, ukoliko budete potvrđeni, podržati Dejtonski mirovni sporazum u Bosni i Hercegovini, kao i obratiti pažnju na to kako Hrvatska reaguje na etničke događaje u zemlji”, rekla je ona.
Istakla je da Hrvatska ima veliku ulogu u stabilizaciji cijelog regiona, “a posebno u Bosni i Hercegovini, gdje su Bosanski Hrvati jedan od tri konstitutivna naroda u zemlji”.
Objasnila je da su prijašnje administracije podržavale bh. energetski sektor kako bi se završila Južna interkonekcija, kojom bi se spojila energetska infrastruktura Hrvatske i BiH, te bi se BiH odvojila od zavisnosti od ruskog gasa.
Time bi, kako je navela, “Hrvatska postala regionalni lider i uspostavio bi se jednostavan put za američki tečni prirodni gas da dođe do Zapadnog Balkana“.
Istakla je da je zastoj nastao zbog Čovića “koji je aktivno blokirao ovaj projekt na svakom koraku, tražeći načine da iskoristi izgradnju interkonekcije kako bi povećao svoju moć“.
Zatim je pitala McGraw da li će, ako bude potvrđena, kroz razgovore s hrvatskim vlastima u Zagrebu staviti pritisak na Čovića da se projekat konačno završi.
McGraw je odgovorila da bi se angažovala po tom pitanju i stupila u kontakt sa hvatskim vlastima i ambasadom u Sarajevu, navodeći: “Veoma je bitno da nastavimo raditi na tome da se izgradi Južna interkonekcija”.
Naredno pitanje koje je postavilo Shaheen glasilo je: “Hoćete li se također obavezati da ćete pozvati na američke sankcije protiv Čovića ako nastavi blokirati realizaciju ovog projekta?”
“Ako budem potvrđena, svakako ću se detaljnije informisati o tome i vratiti vam se s odgovorom, kako bih radila s Kongresom, a posebno s vama na tom pitanju”, odgovorila je McGraw.