Edhem Čustović, Tuzlak koji živi u Melbournu u Australiji gdje radi na renomiranom La Trobe univerzitetu, putem društvenih mreža promoviše priče o Bosancima i Hercegovcima koji nižu uspjehe širom svijeta.
Ovaj put je pisao o bosanskohercegovačkom arhitekti Adiju Atiću.
U nastavku tekst prenosimo Čustovića sa Facebooka.
“Čestitam mom prijatelju i bosanskohercegovačkom arhitekti Adiju Atiću, porijeklom iz Bijeljine, što je jedan od njegovih projekata predstavljen u čuvenom “New York Timesu”.
Rođen u Bijeljini, njegova porodica je pronašla novi dom u Njemačkoj prije nego što se zauvijek nastanila u Melburnu u Australiji.
Naše porodice se poznaju dugo i bilo je nevjerovatno vidjeti kako je Adi izgradio svoju karijeru i privatnu praksu.
Gotovo 10 godina radio je za BKK arhitekte prije nego što je osnovao kompaniju sa svojim univerzitetskim prijateljem Michaelom Artemenkom.
Započeli su rad iz skladišta oko stola u sobi za sastanke koji je napravljen od šperploče i 4 gume.
Danas zapošljavaju 8 ljudi i njihovi projekti su raznoliki, obuhvatajući veliko obrazovanje, infrastrukturu, komercijalne projekte kao i stambene tipologije.
Njihov rad je osvojio industrijske nagrade i objavljivan u časopisima, knjigama i digitalnim medijima širom svijeta.
Diplomirao je i magistrirao arhitekturu na Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT University)”, napisao je Čustović.
Osvrnuo se Čustović i na veliki uspjeh Muhameda Mulahmetovića.
“Bosna i Hercegovina je bogatija za još jednog doktora nauka. Čestitamo dr. Muhamedu Mulahmetoviću na odbrani doktorske disertacije iz oblasti hemije na svjetski poznatom Trinity College Dublin, Irska.
Naslov doktorske teze: “Sintetički pristupi prema trećoj generaciji metalo-organskih okvira koji sakupljaju svjetlost za foto-elektrokatalitičke energetske konverzije”
Muhamed je napustio Sarajevo kao dijete sa roditeljima da živi u Dublinu, Irskoj. Njegova izuzetna akademska dostignuća dovela su ga do studija medicinske hemije na Triniti koledžu.
Tamo je razvio kompetencije u oblastima medicinske hemije Neorganska hemija, sintetička organska hemija i čvrste osnove u termodinamici, kinetici i elektrohemiji. Također je razvio solidne praktične vještine kao što su primjena spektroskopskih tehnika, analitičke hemije, kao i kontrola kvaliteta i tehničke vještine u laboratoriji.
Pokazao je izvanrednu saradnju sa kolegama studentima i akademicima u istraživačkim i razvojnim projektima zbog čega mu je ponuđena puna stipendija za doktorat”, napisao je Edhem.