Bakir Izetbegović, lider Stranke demokratske akcije (SDA) izjavio je kako je “politički sporazum koji su sinoć u Briselu usvojili članovi Predsjedništva BiH i većina predsjednika parlamentarnih stranaka važan korak na evropskom putu BiH”.
Izetbegović navodi da principi i obaveze iz sporazuma predstavljaju mapu puta koji ne samo da otvara vrata kandidatskog statusa za članstvo BiH u Evropskoj uniji, već osigurava bolju funkcionalnost institucija i usvajanje važnih zakona u području pravosuđa i borbe protiv korupcije.
“Nadam se da jučerašnji sastanak u Briselu predstavlja kraj nerazumnih blokada koje su u proteklom periodu svima nanosile štetu i da će se svi koji su prihvatili Sporazum, ali i oni koji to nisu uradili, pridržavati njegovih principa”, izjavio je Izetbegović.
Istaknuo je zahvalnost predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu i visokom predstavniku Europske unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josepu Borrellu na angažmanu i potpori u sporazumu i prihvatanju Sporazuma.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izrazio je svoje zadovoljstvo postignutim.
“U osnovi ne radi se o lošem dokumentu, pogotovo, sam zadovoljan činjenicom da se u njemu navodi potreba za implementacijom svih presuda Evropskog suda za ljudska prava, i načelno su ga prihvatile sve probosanske stranke, tj. one sa sjedištem u Federaciji BiH.
Prihvatio ga je na kraju i Dodik, valjda iz straha od sankcija. Istina Dodik se mnogo mučio, prvo je prihvatio, pa odbio i na kraju prihvatio”, izjavio je Komšić.
Podsjeća i to da sporazum nisu prihvatili Branislav Borenović (PDP) i Nenad Nešić (DNS), te dodaje da se Nenad Stevandić bunio.
“Što se mene tiče, ako ovakva vrsta dokumenta se može iz EU tumačiti kao napredak i ako će to biti dovoljno, kako bi dobili podršku za kandidatski status, onda nemam ništa protiv.
A to što su protiv oni koji dobacuju iz hotelskih soba jer se ne razgovara isključivo o njihovim željama, to je njihov problem”, saopštio je Komšić, osvrnuvši se na potez lidera HDZ-a Dragana Čovića koji je otputovao u Brisel, ali u konačnici odbio da učestvuje na sastanku.