Velika je politička promjena u Sloveniji.
Dolazi Robert Golob, bivši menadžer državnog energetskog preduzeća, a odlazi Janez Janša.
Da li je to veliki presedan za slovenačku politiku i šta će to značiti za Slovence, upitan je historičar i bivši diplomata Slobodan Šoja.
– Velika je to promjena. Kada sam čuo i vidio njegovu kampanju, pomislio sam da je to nešto što zaista Slovencima treba.
Janša jeste sposoban političar, ne bi ga toliko birali i ne bi bio toliko uspješan sa svojom politikom, ali očigledno da dolazi neko novo vrijeme, gdje i Brisel pomalo očekuje od Slovenije da malo promijeni strukturu vlasti.
Ali zašto mislim da je dobro?
Zato što se radi o čovjeka koji nema pretjerano veliko političko iskustvo i koji je inžinjer.
Vrlo se malo kod nas priča o tome gdje su inžinjeri, ima li uopšte kod nas inžinjera na nekim političkim i javnim funkcijama, ocjenjuje Šoja, te dodaje:
– Inžinjeri su ljudi poznati po tome što imaju mozak potpuno drugačije struktiriran nego mi obični filozofi ili šta već, što pričamo prazne priče.
Oni konkretno znaju.
Tako da mislim da je ovo sticaj okolnosti vrlo sretan za svakoga, za Slovence koji će imati vladu koju žele više, za Brisel koji se očigledno sa radošću oslobađa nekog Janšinog naslijeđa, a istovremeno i mene ovo podsjeća na Francusku.
Svojevremeno je Emmanuel Macron kao nepoznanica pojavio se kao predsjednički kandidat.
Svi su govorili da nema šanse. Evo sada se Golob pojavio, nije bio politički poznat i jak, a ustvari je dominirao. Nešto se možda i u svijetu dešava.
Bilo kako bilo, mislim da je jako dobro da je Slovenija dobila malo osvježenje.
Dobro je i za Bosnu i Hercegovinu, da možemo polako smatrati Sloveniju prijateljem, iako sam ja ubijeđen da smo je i do jučer mogli tako gledati, bez obzira na neke naše nesuglasice i stvari koje su nam Slovenci uradili.
U svakom slučaju, bilateralno se to može posmatrati kao stabilne odnose.
Za BiH bi to mogao značiti samo jedan malo jači vjetar u leđa, ističe Šoja, prenosi O kanal.