Bivši vojni predstavnik pri NATO-u Alija Kožljak otkriva: “U januaru sankcije SAD-a i EU, Dodik će biti zaustavljen”

Alija Kožljak, šefa Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije na Međunarodnom univerzitetu Burch i bivši vojni predstavnik Bosne i Hercegovine pri NATO-u, najavio je sankcije pojedinim političarima iz BiH.

Naveo je kako se situacija u državi mora posmatrati na širem planu, konkretno na relaciji NATO-Rusija i dodao je kakav god da dogovor bude između ove dvije suprotstavljene strane – “Milorad Dodik će biti zaustavljen”, tj. neće biti više relevantan faktor na političkoj sceni.

Nedavno je govoreći o ruskom utjecaju u BiH prof. Lagumdžija rekao da Rusija ne osporava integritet i suverenitet BiH, samo joj smeta OHR i visoki predstavnik? Jeste li saglasni s tim. Pokazuje li to rusko ponašanje prema BiH posljednjih godina?

“Ne slažem su u potpunosti. Rusiji nije prioritet da ugrozi naš suverenitet i teritorijalni integrite, ali koriste Bosnu i Hercegovinu i Zapadni Balkan za ostvarivanje svojih ciljeva. Rusija daje direktnu podršku Dodiku i to je ugrožavanje BiH”. ističe.

U kakvoj je korelaciji vraćanje nadležnosti RS sa odnosima između NATO-a i Rusije?

Površno bi bilo ovu situaciju u BiH posmatrati samo kroz postupke Dodika. Zašto? Pitanje BiH ne možemo posmatrati izolovano na širem planu, posebno nakon razgovora NATO-a i Rusije. U pitanju su velike igre gdje je BiH jedan od frontova, a Dodik alat koji koristi Rusija.

Na nesreću, on je alata koji se koristi protiv Bosne i Hercegovine. Sve što radi Dodik ne bi bilo ovako djelotvorno da iza toga ne stoji Ruska Federacije i njeni interesi, odnosno prešutna podrška Srbije.

Kažete kako Rusija preko Zapadnog Balkana brani poziciju u Ukrajini?

Ključni prioritet Rusije je prestanak širenja NATO-a prema istoku. Međutim, Ruski interes je mogo više od širenj NATO-a. Putin je ojačao svoje oružane snage i neki njegovi generali mu daju podršku govoreći da su dovoljno moćni da vrate snagu SSSR-a.

Interes Ruske Federacije je da povrati uticaj u bivšim republikama SSSR-a. Kada bi Rusija ostvarila interes u Ukrajini, onda sljedeće bi bilo da idu dalje – kroz prijatelje oslabiti uticaj NATO-a u drugim državama.

Najopasniji scenarij, ali i onaj koji je najmanje izvjestan, bi obi da Rusija iskoristi svoju vojsku za kompletnu invaziju Ukrajine i da zauzme južnu stranu Ukrajine do Moldavije. Nakon toga bi išli i na zauzimanje cijele Ukrajine. Jedino u tom scenariju bi NATO, po mome mišljenju, direktno se suprotstavio ruskim snagama. Možda bi bio i Treći svjetski rat, ali to je najmanje izvjestno.

Kako će se ti pregovori reflektovati na BiH?

To mora biti dio dogovora. Iako je Ukrajina prioritetno pitanje, Rusija kao alat koristi i Zapadni Balkana. Rusija će vjerovatno popustiti u direktnom podsticanju destabilizacije u BiH. Kako ćemo to testirati? Kada dođu sankcije u januaru od SAD-a i EU, koje su ranije odgođene, Dodik više neće biti relevantan pregovarač.

Prema tome, stabilizovanje situacije u BiH i vidjet ćemo da li će Rusija dozvoliti implementaciju sankcija. Ako to ne uredi onda bi i Rusiji išle mnogo jače sankcije. U vezi ovog svega se otvoreno govori (ne pregovorima Rusije i NATO-a). To su kao šahovske figure.

Zašto su odgođene sankcije, kako ste rekli?

Prva verzija sankcija, koje su bile pripremljene još u junu, obuhvatale su širi spisak osoba, poput nekih iz Federacije, i bilo je nekih razgovora i lobiranja da se ukaže kako bi one u tom trenutku imale negativan efekat.

Znači na listi su bili neki ljudi i iz FBiH?

Bit će i ovako. U toj fazi bi se izgubila bilo kakav šansa za stabilizacijom situacije, posebno što su sankcije trebale ići u paketu sa bonskim ovlastima. Procijenjeno je da bi to ugrozilo sigurnost i stabilnost. Jer s kim bi onda stabilizovali situaciju?

Sad je poprilično stabilno stanje, pogledajte da su se prije nekih mjesec danasu ljepili plalati u kojima se pozivalo na naoružavanje. Stanje se poprilično stabilizovalo. Evo, radi Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, Vijeće ministara je donijelo odluku o jedinstvenom kodu.

Dodik neće odustati, ali će u bilo kakvom scenariju (dogovoru između Rusije i NATO-a) biti zaustavljen. On ubrzo više neće biti relevantna i legitiman sagovornik, i naći će se zamjena za njega.

Da li će to značiti da će se ubrzati i NATO integracija BiH?

To su problematizovali političar iz RS-a, ali i neki iz FBiH. Ali mi smo pet koraka bliži NATO-u nego EU. Od Unije nikada nismo dobili kandidatski status. U NATO-u smo dobili MAP status, što je kao kandidatski, i već smo dostavili prvi godišnji plan. Više nam ništa za NATO ne treba osim političke odluke. To nije tako za EU.

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.