BivÅ¡i visoki predstavnici Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko traÅŸe od Evropske komisije da se BiH “brzo i nebirokratski” primi u EU.
Od NATO-a zahtijevaju garancije da Äe zaÅ¡tititi stanovniÅ¡tvo BiH. Smatraju i da se Srbiji “treba oduzeti status kandidata za uÄlanjenje”.
â24. februar 2022. predstavlja crni dan u istoriji Evrope jer postoji opasnost da bi ovakva agresija na jednu suverenu drÅŸavu mogla potaknuti druge diktatore na sliÄne korakeâ. Ovim rijeÄima su se dva bivÅ¡a visoka predstavnika u BiH Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko obratili predsjednici Evropske komisije, reagujuÄi na dramatiÄan razvoj situacije u Ukrajini i napade ruske vojske na civilne ciljeveâ. Pored toga Å¡to ih Putinov naÄin ratovanja podsjeÄa na rat u BiH i artiljerijski teror nad stanovnicima Sarajeva, smatraju i kako bi âDodik i VuÄiÄ mogli da âiskoriste agresiju Rusije na Ukrajinu i isprovociraju incidente ili novi rat u BiH ili na Kosovuâ.
âSrbija i Republika Srpska nisu ostvarile svoje ciljeve iz 90-ih. Pored toga njeguju veoma bliske odnose sa Rusijom. Stoga se pribojavamo da bi se sadaÅ¡nja agresija na Ukrajinu mogla proÅ¡iriti i na Zapadni Balkan, prvenstveno na Bosnu i Hercegovinu i Kosovoâ, navode oni u zajedniÄkom pismu Ursuli von der Leyen – prenosi Deutche Welle.
Pregovori o uÄlanjenju bez odlaganja
S obzirom da su se za hitan prihvat Ukrajine u EU zaloÅŸile Älanice EU: Bugarska, ÄeÅ¡ka, Estonija, Latvija, Litva, Poljska, SlovaÄka i Slovenija â sada je, smatraju bivÅ¡i visoki predstavnici, trenutak da se sa zemljama zapadnog Balkana, koje teÅŸe Älanstvu u EU, zapoÄnu pregovori o uÄlanjenju bez odlaganja. To se mora odnositi i na Bosnu i Hercegovinu i to bi morala biti pouka iz deÅ¡avanja tokom posljednjih 6 dana, kaÅŸe se u zajedniÄkom apelu Inzka i Schwarz Schillinga upuÄenom predsjednici Evropske komisije.
âEU bi trebala Å¡to brÅŸe i nebirokratski primiti Bosnu i Hercegovinu u EUâ, smatra Schwarz-Schilling i kaÅŸe kako Evropljani imaju i moralnu obavezu prema BiH, jer su tokom rata 90-tih, uvoÄenjem embarga na oruÅŸje Bosni i Hercegovini, onima koji su napadnuti onemoguÄili da se brane.
Valentin Inzko vjeruje da dogaÄaji u Ukrajini mogu pokrenuti meÄunarodnu zajednicu da se ozbiljno pozabavi BiH i prijetnjama secesijom, mada Dodik o tome trenutno ne priÄa a Rusija kao i Srbija istiÄu kako podrÅŸavaju teritorijalni suverenitet BiH. âUslovno moÅŸemo govoriti o sistemu spojenih sudova. EUFOR je zbog toga veÄ ojaÄao svoje trupe u BiH, Å¡to sam ja uvijek traÅŸio, mada u BiH nema ili gotovo da nema njemaÄkih vojnika. Formula glasi: Miran Balkan â sigurnija Evropaâ, kaÅŸe Inzko i dodaje kako u posljednjih 15 godina nije vidio tako velik interes meÄunarodne zajednice za BiH kao sad i da mu je zbog toga jako drago.
âNATO ima obavezu da djeluje u BiHâ
Dvojica bivÅ¡ih visokih predstavnika u BiH ukazuju kako NATO i EU sa svojim EUFOR-trupama imaju kako mandat, tako i obavezu prema BiH. âOna proizilazi iz Daytonskog mirovnog sporazuma i sporazuma Berlin plus (sporazum o zajedniÄkom vojnom djelovanju izmeÄu NATO i EU) i nalaÅŸe oÄuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, i pored toga Å¡to ova zemlja nije Älanica NATO-a ili EUâ.
I pored te obaveze, oni pozivaju NATO i generalnog sekretara Jensa Stoltenberga da pruÅŸi âsnaÅŸne garancije stanovniÅ¡tvu Bosne i Hercegovine da neÄe biti ostavljeni na cjedilu, kao prije 30 godinaâ. Od njega traÅŸe i da âpoduzme neophodne korake u cilju sprijeÄavanja prijetnji postojanju Bosne i Hercegovineâ.
âNiko ne zna koji su sve Putinovi ciljevi. Zato Vas molimo da uÄinite sve Å¡to je u VaÅ¡oj moÄi da zaÅ¡titite BiH. Njeni graÄani moraju dobiti garancije NATO-a u sluÄaju da se rat proÅ¡iri na Zapadni Balkanâ, kaÅŸe Inzko.
Inzko ne vjeruje da se âPutin i Lavrov ujutro bude sa mislima o Banjaluciâ, ali to ne mora da znaÄi da se ona jednoga dana ne bi mogla naÄi na dnevnom redu.
Stoga, visoki predstavnici traÅŸe slanje NATO-trupa na BrÄko-koridor i bh. granicu sa Srbijom, pozivajuÄi se na Stoltenbergovu nedavnu izjavu: âKremlj pokuÅ¡ava da NATO i EU dovede u situaciju da pruÅŸe manje podrÅ¡ke svojim partnerima i zato naÅ¡ kolektivni odgovor mora biti davanje joÅ¡ veÄe podrÅ¡ke zemljama kao Å¡to su BiH , Moldavija i Gruzija kako bi im pomogli da uspiju u svojim demokratskim reformama i putu koji su sami odabraliâ.
Srbiji oduzeti status kandidata?
Inzko i Schwarz-Schilling idu i korak dalje. Smatraju da bi Srbiju, koja odbija uvesti sankcije Rusiji, trebalo iskljuÄiti iz kandidature za Älanstvo u EU. Pozivaju se na prvog visokog predstavnika u BiH Karla Bildta, koji je prije nekoliko dana na twitteru napisao da se Srbija svojim stavom prema Rusiji âdiskvalifikuje iz procesa uÄlanjenjaâ, kao i da âza zemlje, koje ne dijele evropske vrijednosti, zapravo nema mjesta u EUâ.
âSlaÅŸem se sa Karlom Bildtomâ, kaÅŸe Valentin Inzko za DW, âali mogao je to reÄi i ranijeâ. âÅœelim podsjetiti da je jedan drugi politiÄar â naime Heiko Maas (bivÅ¡i njemÄki Å¡ef diplomatije) 28.10.2020. rekao da u zemlji koja ÅŸeli u EU ne moÅŸe biti mjesta za raspirivanje nacionalizma, negiranje ratnih zloÄina i glorifikaciju ratnih zloÄinacaâ.
Pisma Stoltenbergu i Ursuli von der Leyen kao i zajedniÄki apel visoki predstavnici uruÄili su Generalnom konzulatu BiH u Frankfurtu. Generalna konzulica i roÄena Mostarka ViÅ¡nja LonÄar, na Äiju je inicijativu po prvi put na tom mjestu obijeÅŸeno 30 godina drÅŸavnosti BiH, je za DW izjavila: âRat u Ukrajini je straÅ¡an, ali kod nas u BiH niko nema prava da izgovori tu rijeÄ a kamoli da njome prijeti. Mi skupa sa imamima, fratrima i pravoslavnim sveÅ¡tenicima slavimo Dan nezavisnosti i niko nas neÄe razdvajatiâ.