Borba protiv poricanja genocida: Nastavak “Quo Vadis, Aida?” trebao bi biti igrani film o “MarÅ¡u smrti”

“Quo Vadis, Aida?” je prvi pokuÅ¡aj da se kroz igrani film ispriča priča o genocidu u Srebrenici. Film koji je reÅŸirala priznata rediteljica Jasmila Åœbanić, inspirisan je knjigom Hasana Nuhanovića “Pod zastavom UN-a – Međunarodna zajednica i zločin u Srebrenici”.

U početku su Nuhanović i Åœbanić trebali zajedno raditi na ovom filmu, ali je saradnja prekinuta. Umjesto toga, njegova priča ispričana je kroz fiktivni lik prevoditeljice UN-a Aide Selmanagić, koja pokuÅ¡ava spasiti supruga i dvojicu sinova.

Åœbanić je odlično prenijela u filmsku priču dane uÅŸasa i strave iz Srebrenice od prije 26 godina. Zauzimanjem UN-ove “Sigurne zone” Srebrenica od vojske bosanskih Srba, bosansko muslimansko stanovniÅ¡tvo osuđeno je na propast.

Enklavi u istočnoj Bosni, koja je bila pod opsadom i u kojoj je vladala glad od 1992. godine, general vojske bosanskih Srba Ratko Mladić zadao je smrtni udarac. Osvajanje Srebrenice od vojske bosanskih Srba značilo je da je bošnjačko muslimansko stanovništvo ostavljeno na milost i nemilost počinilaca genocida.

Suočeni s Mladićem i njegovim trupama, nekoliko hiljada BoÅ¡njaka potraÅŸilo je utočiÅ¡te u krugu baze UN-a u Potočarima kod Srebrenice.

Ono što je trebalo biti najsigurnije mjesto u već proglašenoj sigurnoj zoni UN-a ispostavilo se samo usputnom stanicom na putu do polja smrti. Bošnjačko muslimansko stanovništvo iznevjereno je na nekoliko frontova.

Dugo očekivani zračni napadi NATO-a na snage bosanskih Srba oko Srebrenice nikada se nisu ostvarili. Prema nelogičnom aranÅŸmanu, UN je imao takozvani mehanizam “dvostrukog ključa” – u osnovi veto – na zračne napade NATO-a u Bosni.

To što je najimpresivniji Savez u istoriji pristao na podjelu moći odlučivanja s birokratama UN-a po pitanju zračnih napada bilo je politički nedokučivo i vojno pogubno.

Holandski bataljon stacioniran u Srebrenici postao je oličenje UN-ove impotencije. Lutajući između uloge saučesnika i posmatrača, holandske trupe su boÅ¡njačkim muslimanima pruÅŸale laÅŸnu nadu i laÅŸni osjećaj sigurnosti.

U vrijeme genocida laÅŸni osjećaj sigurnosti moÅŸe uljuljkati ÅŸrtve u donoÅ¡enju odluka na osnovu onoga za Å¡ta bi se UN trebao sluÅŸbeno zalagati. S druge strane, desetine hiljada BoÅ¡njaka odlučilo je krenuti kroz Å¡umu na teritoriju pod kontrolom bosanske vlade, a jedan broj njih je uspio preÅŸivjeti.

Birokratska ravnoduÅ¡nost prema genocidu koji se odvija zasluÅŸuje posebnu naučnu i političku paÅŸnju. U filmu “Quo Vadis, Aida?” holandski bataljon odbio je staviti članove Nuhanovićeve porodice na listu koja je mogla spasiti druge ÅŸivote.

Holandske trupe, ne samo da nisu doÅ¡le na ideju o dodatnim ili, ako je potrebno, izmiÅ¡ljenim spiskovima osoblja UN-a kako bi spasili viÅ¡e ÅŸivota, već su nepokolebljivo odbili očajničke pokuÅ¡aje Hasana Nuhanovića da spasi uÅŸu porodicu.

Zloglasna fotografija komandanta holandskog bataljona u Srebrenici Thoma Karremansa, koji je s generalom Mladićem pio u julu 1995. godine dok se odvijao genocid, simbolizira “Dutchbat” i ulogu UN-a u Srebrenici.

U koprodukciji turskog drÅŸavnog emitera (TRT), film “Quo Vadis, Aida?” je 9. februara uÅ¡ao u uÅŸi izbor Akademije za filmsku umjetnost i nauku u kategoriji Međunarodni igrani film. Film je sada nominovan za dvije nagrade BAFTA – za najbolju reÅŸiju i najbolji strani film. Ukoliko film osvoji nagradu “Oscar”, to bi bilo od presudnog značaja za priču o Srebrenici.

Prikazivanje genocida u Bosni i Hercegovini na ekranu presudno je za dosezanje globalne publike, ali i u borbi protiv poricanja genocida, što je posljednjih godina posebno rasprostranjeno. Iako su knjige, akademski članci i novinski izvještaji koji kodifikuju genocid u BiH značajni, medij za dosezanje globalnog je igrani film. Najmanje tri druga aspekta genocida zasluşuju da budu ispričana u ovom formatu.

Nastavak “Quo Vadis, Aida?” trebao bi biti igrani film o “MarÅ¡u smrti” iz jula 1995. godine, kada su desetine hiljada BoÅ¡njaka izbjegle iz Srebrenice i probile se kroz Å¡umu na teritoriju pod kontrolom bosanskih vlasti. Pojedinačne priče preÅŸivjelih oduzimaju dah zbog njihove hrabrosti i otpornosti.

ViÅ¡e od dvadeset i pet godina nakon rata, joÅ¡ uvijek nema ozbiljnog igranog filma na engleskom jeziku koji govori o opsadi Sarajeva. NajduÅŸa opsada u modernoj istoriji dobro je dokumentovana, ali nije predstavljena u međunarodno nagrađivanom filmu.

I na kraju, dugometraÅŸni igrani film o strahotama koncentracijskih logora kojima su bosanski Srbi upravljali Å¡irom Bosne od 1992. godine naovamo već odavno kasni. Sudska svjedočenja, memoari i izvjeÅ¡taji američkih i evropskih novinara pruÅŸaju dovoljno materijala za prenoÅ¡enje priče o koncentracionim logorima u Evropi na kraju 20. stoljeća.

(Ovaj članak je izvorno objavljen na engleskom jeziku pod naslovom “‘Quo Vadis, Aida?’: Telling the Bosnia genocide on screen”)

Anadolija

Pročitajte više

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.