Boris Mijatović, zastupnik u njemačkom parlamentu (Bundestag), ocijenio je presudu Evropskog suda za ljudska prava kao zalaganje za više demokratije u Bosni i Hercegovini. Podsjećamo, Evropski sud za ljudska prava je objavio presudu u predmetu Kovačević protiv Bosne i Hercegovine u kojoj je utvrdio da je aktivno biračko pravo Kovačevića prekršeno jer mu nije dozvoljeno da zbog etničkog ili teritorijalnog uslova na izborima glasa za kandidate za Dom naroda BiH i Predsjedništvo BiH koji bi na najbolji način štitili njegove interese.
“Za Bosnu i Hercegovinu nova presuda iz Strazbura znači uspostavljanje važnih demokratskih temelja.
U prethodnim postupcima pred Evropskim sudom za ljudska prava građani zemlje su uspješno tužili svoja prava u političkom sistemu.
Međutim, poboljšanja koja je tražio sud još uvijek nisu politički provedena.
Novom i ugodno jasnom presudom sud u Strazburu ne samo da ukazuje na nedostatke u izbornom sistemu, već i predlaže moguće reforme”, stoji u tekstu objavljenom na zvaničnoj stranici Zelenih Njemačke.
“Izborne privilegije za tri ‘konstitutivna naroda’ mogu i moraju biti smanjene.
Evropski sud za ljudska prava uklanja osnovu za etno-teritorijalnu raspodjelu birača. Prema presudi, ova klasifikacija prema etničkim grupama je od sekundarnog značaja za političko predstavljanje.
Sveobuhvatna reforma izbornog zakona mora osigurati da svi građani u Bosni i Hercegovini glasaju ili mogu biti birani – bez obzira na mjesto stanovanja ili etničku pripadnost.
Diskriminacija u političkom sistemu, uključujući i državne funkcije i mandate, mora biti isključena. Sud stoga poziva i na provođenje prethodnih presuda.
S obzirom na trenutnu situaciju u Bosni i Hercegovini, sa zastojima u političkim odlukama i etničko-nacionalističkim provokacijama tri dominantne etničke grupe, ova presuda je prava prilika.
Reforma može donijeti novi zamah, a time i još jedan korak ka članstvu u EU.
Istovremeno bi se mogli uzeti u obzir prijedlozi civilnog društva.
Prije nekoliko godina Vijeće građana je pozvalo na reforme političkog sistema.
Bosna i Hercegovina je multietnička država sa više od tri “konstitutivna naroda”. Vrijeme je da se ova realnost odrazi na politički sistem”, smatra Mijatović.