Denis Bećirović uputio je vrlo jasnu poruku Miloradu Dodiku.
Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i potpredsjednik Socijaldemokratske partije BiH Denis Bećirović poručio članu Predsjedništva Bosne i Hercegovine Miloradu Dodiku da “oni koji udare na državu BiH završe u Hagu ili na smetljištu historije”, komentarišući njegove izjave koje je iznio nakon što je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida.
“Milorad Dodik i njegovi sljedbenici moraju prestati provoditi destruktivnu i anticivilizacijsku politiku. Pravosnažne presude najviših svjetskih sudova se moraju dosljedno poštovati. O njima nema rasprave i pogađanja. Dodik mora prestati prijetiti državi Bosni i Hercegovini i rušiti Dejtonski mirovni sporazum. Bosna i Hercegovina je preživjela puno jače i opasnije političare od Dodika. Svi oni koji su prijetili našoj državi završili su, prije ili kasnije, na smetljištu historije“, poručio je Bećirović.
Naveo je da država Bosna i Hercegovina ima mehanizme da zakonski sankcionira svakog pojedinca koji udari na ustavni poredak države.
“Preporučujem Dodiku da ne iskušava snagu države Bosne i Hercegovine, kao i njenih moćnih i brojnih prijatelja širom svijeta“, istakao je te dodao da: “Dodik mora znati da je ovo 2021. a ne 1992. godina”.
“Država Bosna i Hercegovina je vječna, lokalne političke kabadahije su prolazna kategorija. Također, Dodik mora znati da ga svaka eventualna antiustavna radnja uvrštava u red najgorih ekstremista u Evropi. Osim crne liste Sjedinjenih Američkih Država, Dodik bi eventualnim neustavnim aktivnostima gotovo sigurno čekirao i kartu za crnu listu Evropske unije“, istakao je Bećirović.
Naglasio je da je on godinama uporno i dosljedno govorio da budućnost građana i naroda Bosne i Hercegovine nije u veličanju brutalnih ratnih zločinaca. Poručuje da djecu u našoj domovini treba učiti da se ugledaju na velike humaniste, naučnike, sportiste, pjesnike, reditelje… a ne na osuđene ratne zločince.
“Prijedlog zakona o dopunama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine kojim se zabranjuje negiranje genocida predložio sam 2017. godine, zajedno sa trideset sedam (37) udruženja žrtava i organizacija civilnog društva iz cijele Bosne i Hercegovine. U tekstu ovog zakona predložena je zabrana negiranja, poricanja i minimiziranja zločina genocida, holokausta, zločina protiv čovječnosti, ratnog zločina protiv civilnog stanovništva“, podsjetio je.