Tokom zvanične posjete Bosni i Hercegovini premijer Mađarske Viktor Orban razgovarao je s članovima Predsjedništva BiH. Tokom sastanka član Predsjedništva BiH Denis Bećirović poručio je premijeru Mađarske Viktoru Orbanu da Bosna i Hercegovina i Mađarska trebaju jačati ekonomske veze i da je dobro da je ukupna trgovinska razmjena u 2022. veća za 38 posto u odnosu na 2021. godinu.
Međudržavna saradnja
Bosna i Hercegovina, kao i druge države, ima niže nivoe vlasti – entitete, kantone, gradove i općine.
Vanjska politika je u isključivoj nadležnosti države Bosne i Hercegovine i zato u narednom periodu treba akcenat staviti na međudržavnu saradnju na način kako je to uobičajeno u odnosima država članica Ujedinjenih nacija.
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović rekao je premijeru Mađarske Viktoru Orbanu da predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik ozbiljno ugrožava mir i Dejtonski mirovni sporazum.
S tim u vezi, Bećirović je pozvao i Evropsku uniju kao svjedoka Dejtonskog mirovnog sporazuma da preduzme potrebne korake kako bi se zaustavile neželjene posljedice.
Brutalna agresija
Bećirović je otvoreno poručio da se država Bosna i Hercegovina odbranila od 1992. do 1995. godine za vrijeme brutalne agresije u mnogo težim okolnostima i da će razgradnju države zaustaviti legalni organi države i njeni patrioti, ako to ne učini međunarodna zajednica.
Premijer Mađarske Viktor Orban je, između ostalog, rekao da poštuje suverenitet i integritet Bosne i Hercegovine, kao i da je Mađarska zainteresirana za jačanje ekonomskih veza između dvije države.
Bećirović je danas p(r)ozvao i visokog predstavnika Christiana Schmidta.
“Pozivam visokog predstavnika u BiH da konačno sankcionira Milorada Dodika zbog njegovog kontinuiranog antidejtonskog i antiustavnog djelovanja koje može imati dalekosežne i veoma teške posljedice, ne samo po demokratski razvoj Bosne i Hercegovine, nego i po mirovni proces u Bosni i Hercegovini, ali i šire.
Pozivam visokog predstavnika u BiH da javno odgovori da li djeluje na teritoriji države Bosne i Hercegovine ili je visoki predstavnik za bh. entitet Federacija BiH. – rekao je.
Bećirović je pozvao i Tužilaštvo BiH da, u okviru svoje nadležnosti, pokrene pitanje krivične odgovornosti Milorada Dodika “zbog počinjenja krivičnog djela protiv integriteta Bosne i Hercegovine, odnosno napada na ustavni poredak iz člana 156. Krivičnog zakona BiH, kao i počinjenja krivičnog djela protiv pravosuđa iz člana 239. istog Zakona”
“Pozivam Evropsku uniju da hitno uvede sankcije Miloradu Dodiku i njegovoj organiziranoj grupi zbog rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava BiH. Krajnje je vrijeme da se EU priključi sankcijama koje su opravdano uvele Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske.
EU treba konkretno pokazati da li je svjedok Dejtonskog mirovnog sporazuma ili su pojedine države u EU postale tihi saučesnici u antidejtonskom projektu razbijanja međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine.
Nezabilježeni pritisci koje inicira, osmišljava i predvodi predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik i njegovi sljedbenici u RS, i iznuđivanje povlačenja sudije Zlatka Kneževića iz Ustavnog suda BiH prije isteka njegovog mandata u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine, kao i neimenovanje nedostajućih sudija Ustavnog suda iz bh. entiteta RS, predstavlja opasan antidejtonski, antiustavan i nezakoniti plan blokade Ustavnog suda BiH kao čuvara Ustava i udar na demokratski razvoj i vladavinu prava u Bosni i Hercegovini – istakao je.
Naglasio je da je Ustavni sud BiH državna institucija utemeljena članom VI Ustava BiH kao nezavisni čuvar Ustava i kao institucionalni garant za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda ustanovljenih Ustavom BiH i instrumentima Aneksa I Ustava BiH.