U Brisel su stigla dva pisma iz Bosne i Hercegovine, prvo iz SNSD-a, a drugo od parlamentaraca Parlamentarne skupštine BiH. Europarlamentarac Gordan Bosanac kazao je za N1 kako je pismo bh. parlamentaraca primljeno s mnogo većom ozbiljnošću i podrškom s obzirom na njegov sadržaj, dok je na SNSD-ovo pismo odgovor bila jedna vrsta većinske šutnje.
“Pismo Parlamentarne skupštine BiH govori o važnoj većini koja se pokušava formirati i nastavku EU integracija dok iz SNSD-ovog pisma to nije vidljivo. Dio ljudi koji su bili u Briselu prošle sedmice, pa i iz opozicije RS, jasno su rekli da su potpuno predani tome da vode BiH u EU i da taj put nema alternativu te su se ogradili od Dodika”, naveo je Bosanac u Novom danu.
EU razmatra “scenarije” za Dodika
¸
Ipak, dodaje, treba sačekati i vidjeti sve to na djelima jer je poznato da “političari kažu jedno, a poslije vidimo realnost”.
Nove rasprave o BiH u Briselu za sada neće biti, ali Bosanac ističe kako to nužno nije potrebno jer se “radi dosta diplomatskih aktivnosti u Briselu”.
Podsjetio je na prethodnu sjednicu EP na kojoj se raspravljalo o BiH i rekao kako je bitna da postoji jedinstvena poruka kojom se potezi Dodika osuđuju.
“Nisu išli niz dlaku Dodiku. U principu se sada razmatraju koji od scenarija bi bio najbolje mogući. Ono što je najbolje je česta poruka iz EU da apsolutno nije prihvatljivo ono što Dodik radi”, rekao je.
Zabrinutost u EP zbog Dodikovih poteza i destabilizacije Balkana
Bosanac ističe kako je većina njegovih kolega u EP-u zabrinuta zbog Dodikovih poteza koji vode ka “dezintegraciji BiH i stvaranju nestabilnosti na području Zapadnog Blakana što nikome nije u interesu EU”.
“EU je zamorena krizama, posebno zbog Ukrajine. Veliko je ‘ne’ za rasplamsavanje krize na Balkanu. Gleda se koje su sve opcije da se napravi pritisak na Dodika.
Što se sankcija tiče, nemoguće ih je formalni izglasati dok god je Orban za stolom jer će staviti blokadu, ali vidjeli smo neke poteze EU26 bez Orbana kada se države članice međusobno dogovore i naprave bilateralne akte – to je moguće.
Moguće je osnažiti misiju EUFOR-a. Ali, najvažnije će biti vidjeti dalje poteze Dodika i na koji način će građani RS reagovati na ono što čak i njima radi – prijeti da će oduzeti imovinu što je van svake normalne demokratske rasprave”, rekao je Bosanac.
Komentirao je i izjave Željane Zovko i Tomislava Sokola u EP-u, koje su naišle na osude.
“Odudarali su od svih pa i zastupnika Orbana i Le Penn. Oni su dobri s godinama Dodikom, ali su sada u neugodnoj situaciji. Sada vidimo omekšaniji govor, sada nema podrške Dodiku kao ranije.
Vide da su duže bili na krivoj strani i sada idu ka demokratskoj strani koja je, nadam se, sada većina i EP-u”, istakao je europarlamentarac.
Bosanac je naveo kako je ovo što Dodik radi najveća prepreka EU putu, ali da primarno predstavlja problem za građane BiH. Istakao je kako je dio građana u strahu, posebno u RS.
“Ali, dobar dio građana RS kaže jasno ‘ne’ Dodikovom ponašanju. On se direktno obračunava sa svojim građanima. Ako bise ova situacija riješila i opozicija RS iskreno išla ka EU, onda će se neke stvari otkočiti.
Volio bih vjerovati da će, kada se izađe iz ove krize, svi shvatiti da je put prema EU super opcija za BiH”, rekao je.
Na kraju, kazao je kako je u EU veliki interes da ne dođe do sigurnosnih turbulencija, ali da prvenstveno vjeruju u ljude iz BiH, oba entiteta, kojima nije do provociranja sukoba.
“Najbolji odgovor na ovu krizu bio bi da okrenu leđa takvim politikama (Dodikovim, op.a.)”, poručio je Bosanac.