Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik prisustvovao je na obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom u Banja Luci, gdje je ponovo dao veoma diskutabilne izjave.
Dodiku je očigledno posebno zasmetala današnja izjava člana Presjedništva BiH Željka Komšića koji je rekao da BiH danas uz Dan pobjede nad Fašizmom slavi i Dan Zlatnih ljiljana.
“Nazvati Armiju RBiH i Zlatne ljiljane antifašističkim pokretom, kako to čini Željko Komšić, nije samo historijski revizionizam, već i bezobrazluk nedovršenog čovjeka koji se ovim nastupom sprema za još jednu izbornu krađu mjesta koje mu ne pripada, a koje je u tri mandata već krao”, kazao je Dodik.
Dodik je, u maniru potpuno obrnute logike optužio Komšića da prisvoja antifašistički pokret iz Drugog svjetskog rata, a odmah nakon toga je rekao da su nosioci tog pokreta bili isključivo Srbi.
U njegovom sumanutom pokušaju revizije historije izjavio je da “takav pokret u BiH nisu imali drugi narodi”.
Također je, ponovo obrnutom logikom, ustvrdio da Komšić druga naroda naziva antifašističkim iako je Dodik u svojoj prethodnoj izjavi upravo to rekao za Bošnjake i Hrvate.
“Narod kome se on (Komšić) danas obraća uglavnom je bio regrutovan u Handžar diviziji koja je bila fašistička formacija u BiH sve do kraja rata kada su se priklonili pobjednicima.
Uz tu historijsku krađu, Komšić bi još da podvali da je Armija RBiH bila antifašistička vojna organizacija koja se borila protiv fašista, čime je dva konstitutivna naroda u BiH označio fašistima”, rekao je Dodik.
Slijepe riječi
U nastavku se obrušio na Armiju RBiH i Zlatne ljiljane, ustvrdivši da su oni bili “nastavak profašističkih snaga iz Drugog svjetskog rata koje su sarađivale sa nacističkom Njemačkom i tzv. Nezavisnom državom Hrvatskom u kojoj je pobijeno više stotina hiljada Srba”.
Ovakvo flagrantno i istovremeno ingnorantsko revidiranje činjenica pokazuje da Dodik očigledno nije dovoljno pazio na časovima historije.
Poznato je, naime, da je prvi prvi antifašistički partizanski odred na području Jugoslavije osnovan u šumi Žabno pokraj Siska 22. juna 1941. godine, što je samo po sebi činjenica koja u startu pobija sve njegove tvrdnje.
Ukoliko Dodik ipak ostaje pri stavu da su četnici antifašisti, što je historijskim činjenicama utvrđeno da nisu, možda bi ga valjalo podsjetiti da je vrhovnog četničkog zapovjednika Dražu Mihailović Tito streljao upravo zbog saradnje s nacistima.
Ako ni ovaj podatak nije dovoljan možda bi trebao baciti pogled na zapisnik sa prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a. Ako sve to nije dovoljno, onada slika govori više od hiljadu riječi.
A na toj slici, nastaloj tokom Drugog svjetskog rata, četnici, ustaše i vojnici nacističke Njemačke – nazdravljaju uspješnoj saradnji.