Umjesto precizne ankete o potrošnji stanovništva, dok se u Evropi cijene osnovnih artikala prate na dnevnom nivou, vlastima u BiH je prihvatljivije imati tri statistike sa različitim podacima.
Anketa o potrošnji stanovništva u BiH nije rađena već sedam godina, započeta je prošle godine, ali će na kraju sadržavati zastarjele podatke koji zbog godišnjeg rasta inflacije na kraju neće ništa značiti.
Cijene hrane i energenata su najbitnije
Ovo je za portal “Avaza” kazala Svetlana Cenić, doktorica ekonomskih nauka, upozoravajući na drastična poskupljenja hrane.
“Cijene hrane i energenata su najbitnije, jer to je najveća stavka u potrošačkoj korpi.
Sve ostalo kupuje se jednom u dužem vremenskom periodu, a o odmoru, rekreaciji, kulturi nećemo ni govoriti, jer kod nas administracija pojede toliko da ne ostane ništa ni za kulturu, ni za obrazovanje, nizašta – kaže Cenić.
Određeni procenat poskupljenja posljedica je želje trgovaca za profitom, jer rat u Ukrajini ne može predstavljati opravdanje za rast cijena proizvoda iz magacina, a akcijske prodaje samo su trik.
“Međutim, pad kupovne moći je takvog obima da će eventualno samo pojedinci profitirati, a ostali ne – dodaje Cenić.
Ekonomske teme i mjere podrške ugroženom stanovništvu odavno su se trebale naći u vrhu liste prioriteta vlasti na svim nivoima, ali trenutno stanje posljedica je i nebrige.
Ni sporazum “osmorke” i HDZ-a, primjećuje Cenić, ne sadrži konkretne korake u ekonomiji, obrazovanju, borbi protiv korupcije.
I kuda to oni putuju kolima?!
“Niko ni u predizbornoj kampanji nije govorio puno o ekonomiji, jer je kod nas dominantan populizam, a populizam nikad ne daje konkretne odgovore već nešto maglovito i emotivno.
Uvijek ću biti za koaliciju koja će eliminisati tu moralnu ravnoduštnost na stradanje ljudi, socijalnu ugroženost građana, a koju vidim i na državnom, i na entitetskim nivoima – ističe Cenić.
U periodu kada smo po svim parametrima najgori u regionu i među najgorima u svijetu Cenić ukazuje na enormne viškove prihoda u svim budžetima od kojih koristi konačno moraju vidjeti i građani.
Međutim, prihodi ali i pomoć EU za ublažavanje posljedica rasta cijena, očigledno služe samo kao pomoć vlastima, ali ne i građanima
“Kupuju se nova kola, ovi samo što su ušli u Predsjedništvo stigao novi vozni park. Ili novi namještaj, a ljudi nam kod kontejnera stoje.
Ne mogu da shvatim da ta stolica ili automobil ne mogu da traju još malo, pobogu brate. I kuda to oni putuju kolima?! – pita se doktorica ekonomskih nauka Svetlana Cenić.