Predsjednik HDZ-a Dragan Čović komentirao je aktuelna politička dešavanja u Bosni i Hercegovini te se osvrnuo na najvažnija pitanja poput EU puta, ali i Južne interkonekcije. U razgovoru za Dnevnik Plus RTV HB Čović je komentirao hapšenje ministra sigurnosti Nenada Nešića.
“Ne bi uopće ulazio u konotacije jer nisam uopće upoznat s predmetom oko ministra Nešića. Mi ćemo odmah nakon nove godine sjesti za stol s partnerima te i ovu temu, zajedno s ostalima, staviti na dnevni red,”, rekao je Čović.
Analizirajući odnose na nivou državne koalicije, Čović je rekao kako je većina stvari na sastancima u Banjoj Luci, Sarajevu i Mostaru dogovorena, ali da su problem nijanse.
“Ostaju neke nijanse koje postanu veliki problem. Ako atmosfera bude dobra, da je ne naruši neko sa strane ili mi između sebe nekim novim istupom, uvjeren sam da to kroz prvi mjesec možemo okončati” kazao je Čović pojašnjavajući i da se u tom razdoblju može postići dogovor i oko Plana rasta te oko imenovanja glavnog pregovarača.
Pitanje Južne interkonekcije, oko kojeg se lome brojna koplja u BiH, Čović je rekao kako se oko te priče stvorila bespotrebna klima nedemokratičnosti.
“Ovaj zakon na Domu naroda vjerovatno će završiti slično kao na Zastupničkom domu. Pritisak koji se dogodio u Zastupničkom domu i u Vladi Federacije po inerciji će se prenijeti i na Dom naroda. Iza toga treba vidjeti što su pravni lijekovi, kako se nositi s time jer mi s time nismo zadovoljni.
Neko je uspio mobilizirati sve Bošnjake da to podrže. Na nama je da ukažemo da se taj strateški interes može realizirati i na nekakav drugačiji način; brži i efikasniji, a da zadovoljimo i interese hrvatskog naroda i što je vrlo važno, da zadovoljimo interes podjele ustavne nadležnosti u BiH. Ne možete ići kroz gradove, općine, kantone, a ne komunicirati taj prostor u odlučivanju”, rekao je Čović.
Rekao je kako HDZ ima rješenja koja će predložiti i partnerima.
“Mislim da imamo vrlo kvalitetna rješenja koja čak mogu i pomiriti neke tenzije koje dolaze i Sarajeva, primarno sa željom da ovaj projekt više ne stoji. Nama je cilj da imamo još jedan izvor plina za BiH sa zapada i vjerujem da ćemo u tome vrlo brzo uspjeti”, istaknuo je Čović.
Čović je još jednom naglasio da u projektu izgradnje Južne interkonekcije nema nikakvih privatnih interesa.
“Naši prijedlozi do sada su išli kroz kompaniju koju bi pravili kao javno poduzeće Vlade FBiH, a ne nikakvo privatno poduzeće. Duboko vjerujem da ćemo morati naći nove načine komuniciranja s novom američkom administracijom kako bi svoje mjesto postavili kako mu pripada; realno u odnosima u BiH i najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda”, rekao je Čović pojašnjavajući da je ta komunikacija kroz zadnjih 5-6 mjeseci bila nešto lošija jer “niste slijedili nešto”.
Naveo je i to da je zajedno s predsjednikom Vlade FBiH Nerminom Nikšićem i saradnicima usaglasio Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji.
“Sutradan, kada je taj zakon na Vladi FBiH trebao biti jednoglasno usvojen kolege su se povukle s jasnim obrazloženjem zbog čega to rade. To ambasador Murphy nije ni krio i u javnosti je to jasno komunicirao kako bi se taj pritisak napravio. To je jedan od alata koji se ne koristi prvi put u BiH”, poručio je Čović.
Tim povodom osvrnuo se i na svoj odnos s ambasadorom Murphyjem.
“Možda smo to ja i ambasador Murphy loše komunicirali. Često smo se sastajali i ja sam iznosio svoje stavove. On je bio jako prisutan u medijima i kada sam ja u pitanju. Ja na to nisam imao pravo odgovoriti na bilo kakav negativan način. To nije pristup koji zagovaram.
Politika koju ja zagovaram je jezik koji je učtiv, prihvatljiv, koji nikoga ne vrijeđa – pogotovo ne partnera kakav jesu Sjedinjene Američke Države. Ja bih njemu rekao ono što treba kada sjedimo zajedno, a u medijskom prostoru to nikada na bilo koji način nisam isticao”, rekao je Čović dodajući da su mu neki akteri govorili da Murphyju odgovori na adekvatan način.
Na kraju, Čović se osvrnuo i na odnos BiH i Hrvatske te je uputio kritike bošnjačkim političarima.
“Ne može niko, bez obzira na to iz kojih pobuda to radi – pa i predstavnici bošnjačke politike, prigovarati nositeljima vlasti u Republici Hrvatskoj da se miješaju u unutarnje stvari Bosne i Hercegovine.
Ovdje svaki dan imate nekog predstavnika međunarodnih institucija koji ima neki svoj izlet i djelovanje u izvršnoj ili zakonodavnoj vlasti; utjecaj na donošenje zakona i čak na neka kadrovska rješenja. Moj poticaj prijateljima iz Sarajeva je da prijatelja nikad ne potcijene, da prijatelja nikada ne gledaju drugim očima nego kao prijatelja koji nam želi pomoći i dodatno nas osnažiti na euroatlantskom putu” rekao je Čović za RTV HB.