Predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine Dragan Čović zaključio je sjednicu ovog zakonodavnog tijela nakon što nije bilo kvoruma za održavanje. Klub bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nije došao na nastavak sjednice Doma naroda na čijem je dnevnom redu bilo razmatranje zahtjeva delegata Želimira Neškovića da se Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH razmatra po hitnom postupku, tako da nije bilo kvoruma za rad i odlučivanje.
-Konstatiram da u dvorani imamo tri predstavnika srpskog naroda, četiri hrvatskog naroda i nijednog predstavnika bošnjačkog naroda. Žao mi je što u ovih sat vremena nismo uspjeli napraviti poticaj da kolege iz Kluba Bošnjaka budu prisutni – kazao je Čović, pa nastavio:
-Ovim ulazimo u jednu blokadu od bošnjačkog kluba koja traje puna tri mjeseca i nisam siguran kako će to dalje ići.
Čović je najavio da je moguće da se održi hitna sjednica u vezi s budžetom BiH.
-Mislim da je Budžet danas ušao u proceduru ali treba ga opremiti sa mišljenjima. Ako bi se to desilo ja bih sazvao sjednicu sukladno našem Poslovniku da bar imamo taj akt, odnosno najznačajniji zakon, u raspravi i eventualno usvojen – istakao je.
Pozvao je predstavnike Kluba Bošnjaka da razmisle o svojim potezima.
-Na ovaj način blokiramo rad svih institucija u BiH – zaključio je Čović.
Predsjedavajući Kluba bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović izjavio je novinarima da su i nakon jutrošnje sjednice Kluba ostali kod svoje odluke da ne prisustvuju sjednici Doma na kojoj se razmatra protivustavan zakon o Ustavnom sudu BiH.
-Nećemo danas prisustvovati sjednici. Pokušali smo da se to skine sa dnevnog reda, nismo uspjeli. Predlagač ostaje kod svog prijedloga. Mi znamo šta znači neprisustvovati sjednici Doma naroda, ali također znamo kakve opasnosti vrebaju po BiH ukoliko se i raspravlja i, ne daj Bože, usvoji ovaj zakon koji je predložen – kazao je Džaferović.
Istaknuo je kako se radi o duboko protivustavnom zakonu, “o zakonu kojim se vrši udar na ustavni poredak BiH”.
-Tamo se predviđa potpuno drugačija pozicija Ustavnog suda BiH, ukida se njegova ustavna autonomija, što je protivno Ustavu BiH. Predviđaju se etničke kvote, etnički način odlučivanja. To je pogubno za BiH i mi ne možemo da učestvujemo u tome – naveo je Džaferović.
Pozivamo, dodao je on, Kolegij i pozivamo delegata iz klubova srpskog i hrvatskog naroda da nas podrže, da se skine taj zakon sa dnevnog reda.
-Mi ćemo učestvovati na svakoj drugoj sjednici gdje nema tog zakona, na redovonoj, na vanrednoj, ali nećemo na sjednici na kojoj je u dnevnom redu ovaj zakon.
Predviđa se ukidanje ili prestanak mandata sudija koje imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, što je također protivustavno. Mislim da je došlo vrijeme da se na neki način i međunarodna zajednica, OHR, uključi u ovaj problem, u ovo pitanje – kazao je Džaferović.
Ponovio je da je zaključak Kluba bošnjačkog naroda da neće prisustvovati dok je taj zakon na dnevnom redu, “da znamo šta to znači, duboko smo svjesni toga, ali također znamo šta znači ako bi se, ne daj Bože, usvojio takav zakon”.
-Birajući između tog dvoga, mi smo se odlučili da ne budemo na sjednici – zaključio je Džaferović.