Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović na otvorenju Upravne zgrade Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, održanom u Sarajevu, kazao je kako su otvaranjem novog i modernog sjedišta zajednice, na mjestu posebne simbolike, na Kovačima, oplemenjeni napori i generacija koje su sanjale ovaj trenutak, djelujući u teškim i neizvjesnim prilikama.
Džaferović je kazao kako je Islamska zajednica kroz različite oblike djelovanja prisutna u Bosni i Hercegovini više od šest vjekova.
– Pojava islama i njegovo prihvatanje od naših predaka, dobrih Bošnjana, trajno su oplemenili Bošnjake i državu Bosnu i Hercegovinu.
U prepoznavanju suštine islamske poruke i bića našega naroda, utkano je sve ono što danas čini naš identitet, ali i samu Bosnu i Hercegovinu, jer smo u tradiciji suživota sa drugima, trajno odredili budućnost ove zemlje.
Netrpeljivost i hipokrizija prema drugom i drugačijem, vremenom su zamijenjeni tolerancijom i pluralnošću.
To je promjena koju je u Bosnu i Hercegovinu donio islam, preinačujući dotadašnje prijepore i sukobe u prihvatanje različitosti – podsjetio je Džaferović.
Dodao je kako je islam naglasio važnost zajednice i odgovornost pojedinca unutar nje.
– Takmičite se u dobru i unaprijedite svoj rad stavljajući ga u funkciju zajednice.
Ovo su devize kojima su se u prethodnih šest vjekova rukovodili svi naši istaknuti prvaci, podižući vakufe u Bosni i Hercegovini – kazao je Džaferović.
Istakao je kako zato te građevine stoje i danas, jer su podizane u namjeri da koriste zajednici.
– Islamska zajednica je vjekovima bila izvorište takvih napora i pojedinaca u Bosni i Hercegovini, preuzimajući emanet vakifa i brigu o javnim dobrima u korist cijeloga društva, zajednica koja je nastojala i nastoji da interesi države Bosne i Hercegovine budu primarno zastupljeni u radu njenih institucija – rekao je Džaferović.
Dodao je kako su se u teškim, bremenitim vremenima, kada su Bošnjaci i Bosna i Hercegovina dopadali u nemilost drugačijih interesa i svjetonazora, sa ciljem podjele zemlje i brisanja vjekovne tradicije suživota i multikulturalnosti, istaknuti prvaci zajednice poput Džemaludina Čauševića, Mehmeda Handžića, Derviša Korkuta i drugih, postojano se suprotstavljali takvim namjerama.
– Takva uloga zajednice potvrđena je i tokom zadnje agresije na Bosnu i Hercegovinu. Tako će, uvjeren sam, ostati i ubuduće – istakao je Džaferović.
Dodao je kako je danas veliki dan za muslimane i Islamsku zajednicu u Bosni i Hercegovini.
– Otvaranjem novog i modernog sjedišta zajednice, na mjestu posebne simbolike, ovdje na Kovačima, oplemenjeni su napori i generacija koje su sanjale ovaj trenutak, djelujući u teškim i neizvjesnim prilikama – kazao je Džaferović.
Dodao je kako je podizanje ovoga zdanja, naknada svima koji su izabrali vlastiti duhovni put i kulturni obrazac, istrajni u svojoj riješenosti da se prosvjećuju i budu brana barbarima.
– Narod koji je pobijedio barbarstvo i neznanje ne može biti poražen. U lakoći i strpljivosti života sa drugima, tragove našeg iskustva je lahko prepoznati.
Ono stoji na početku svih nastojanja koja imaju za cilj da budu u funkciji javnoga dobra, kao konačna potvrda toga – šta je stvarna zadaća čovjekova.
To je poruka i ovoga hajrata i njegovih vakifa: da je sve što se podiže sa ciljem da koristi ljudima, trajno i nepotrošivo dobro – rekao je Džaferović.
Uvjeren je da će i ovo dobročinstvo trajati i služiti svojoj namjeni, čuvajući sjećanje na dobre ljude koji su ga podigli, u cilju očuvanja i unapređenja zajednice.
Rukovodstvu islamske zajednice u Bosni i Hercegovini zahvalio je što čuvaju integritet i opstojnost zajednice i rade u korist očuvanja tradicije suživota u Bosni i Hercegovini.
Zahvalnost je uputio svima koji su ugradili svoj imetak u ovaj vakuf kako bi unaprijedili zajednicu, kao i svim onim manje vidljivim, ali vrijednim ljudima, koji su svojim odricanjem i dobrovoljnim radom dali doprinos u izgradnji ovoga dobra.