Cijene pojedinog voća i povrća na sarajevskim pijacama znatno su porasle. Nekih vrsta nešto manje, ali je evidentno povećanje cijena koje je dovelo do smanjenja prometa i prodaje.
Potvrdili su nam ovo trgovci s kojima smo razgovarali, a koji kažu da je svaki dan borba za opstanak – piše Radio Sarajevo.
Što zbog zime koja dolazi, što zbog skakodnevnog “udara” na džepove i novčanike građana.
Ovoga puta su izbjegli glavne pijace – Markale i Ciglane. Fotoreporter portala Radiosarajevo.ba Dženan Kriještorac jutros je obišao Gradsku tržnicu, nedaleko od Katedrale.
Gužva uobičajena, ona jutarnja. Radnici kažu da se – više proba, nego kupuje. Ali moraju doći na posao da zarade “koji dinar”.
Belmin Babić već 40 godina radi u Gradskoj tržnici. S koljena na koljeno njegova porodica Sarajlijama nudi svježe suhomesnate prozvode.
“Imamo svega, svaki dan nova roba, sve svježe”, hvali se Babić.
Na pitanje – kakve su cijene. U šali kaže – za svakog ima nešto.
“Kilogram sudžuke se kreće od 20 do 25 KM. Suho meso drži svoju cijenu – od 25 do 40 maraka.
Imamo i stelju. Kupuje se i jaretina. Odlična je. Skuplja je nego prošle godine, ali se kupuje. Raja kupuje manje, ali ipak se kupuje”, dodao je Belmin Babić.
Kupuju se i mliječni proizvodi. Pogled na cjenovnik je sljedeći: Travnički sir od 18 do 20 KM, mladi sir 6 KM. Kajmak je najskuplji 25 KM, a punjene paprike sa sirom – 15 maraka.
“Može kilogram ovog kajmaka. Kupila sam ga prošle sedmice, odličan je”, čujemo jednu gospođu za susjednim stolom.
Dok naša posjeta traje – nekih 30 minuta, primjetili smo da se kupuje i Ajvar. Vrijedne domaćice imaju odličnu ponudu. Zanima nas cijena.
“Ova godine je malo skuplji. Tegla ajvara od 750 grama je 13 maraka. Prošle godine je tegla bila 11 ajvara, ali prošle godine su paprike bile dvije marke. Sada su već tri marke. Dok dodaš patlidžan, pa ulje…”, pravda nam se prodavačica, koja kaže da je zadovoljna prodajom.
Zimnica je tu, samo treba prošetati. I iskreno – napuniti novčanik novcem. Sve je poskupjelo.