Evropski parlament osudio je jučer secesionizam lidera SNSD-a Milorada Dodika i pozvao Evropsko vijeće da uvede sankcije lideru SNSD-a i njegovim saradnicima, ali je naročitu pažnju u bh. javnosti privukla činjenica da su zastupnici HDZ-a Hrvatske glasali protiv.
Riječ je o amandmanu uz godišnji izvještaj Odbora za vanjske poslove Evropskog parlamenta. Amandman su podnijeli zastupnici Pedro Marques, Tonino Picula i Thijs Reuten, a za njega su glasala 504 zastupnika u EP-u.
Zanimljivo je da su “za” glasali zastupnici SDP-a Hrvatske, iako je predsjednik Zoran Milanović, koji dolazi iz te stranke, nedavno je izjavio da bi onaj ko uime Hrvatske glasa za sankcije protiv Milorada Dodika, za njega bio izdajnik.
Uvjerljiva većina u Evropskom parlamentu, uključujući i zastupnike SDP-a, podržala je amandman u kojem se, između ostalog, poziva Evropsko vijeće da uvede ciljane sankcije za Dodika i njegove suradnike u RS, zbog korupcije, kontinuirane destabilizacije i podrivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.
Delegacija HDZ-a u Evropskom parlamentu već je ranije reagirala saopćenjem u kojem su kritizirali Piculin amandman.
“U ovim prelomnim trenucima za budućnost hrvatskog naroda u BiH, ali i budućnost cijele zemlje, potpuno je promašeno zaoštravanje retorike, skretanje pažnje s temeljnog pitanja izmjene izbornog zakona i pozivanje na sankcije, koje trebaju biti isključivo krajnja mjera”, naglašava se u saopćenju zastupnika HDZ-a u Evropskom parlamentu.
Šef HDZ-ovih eurozastupnika Karlo Ressler za riječki Novi list dodatno je pojasnio zašto je njima ovaj amandman bio neprihvatljiv.
“Istina je da je većina EPP-a bila za, osim Slovenaca i Francuza te nekolicine Nijemaca. Ali, nije konstruktivno u ovom trenutku, dok traju pregovori o izmjeni izbornog zakonodavstva, pozivati na sankcije, čak to može postati kontraproduktivno za dogovor o onome što je za nas ključno, ravnopravnost Hrvata, i da oni mogu izabrati svoje legitimne predstavnike u BiH.
Dolijevati ulje na vatru uopće nije mudro i odgovorno kada je jasno da se mora postići dogovor sva tri konstitutivna naroda. I hrvatska Vlada ima pristup za koji se mi zalažemo u Evropskom parlamentu”, ističe Ressler.
Upitan je da li je onda Dodik u ovoj specifičnoj situaciji hrvatski politički saveznik ili barem važan partner.
“Mislim da svi razumiju da je potreban dogovor triju strana. Stoga zveckanje sankcijama nije korisno, ne pridonosi rješavanju problema koji je ne samo bitan Hrvatima, nego i za budućnost cijele BiH.
Ponavljam, amandman je za nas bio deplasiran i promašen, pogotovo što se u njemu dvosmislenom formulacijom insinuira da i Hrvatska ima nekakvu agendu destabiliziranja BiH”, zaključuje Ressler.